Kultura 20 lis 09:37 | ak
Praca twórcza doceniona. Kaja i Soliński wyróżnieni [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W piątek (19 listopada) w Salonie Hoffman KPCK w Bydgoszczy Jan Kaja i Jacek Soliński, twórcy Galerii Autorskiej wyróżnieni zostali dyplomem „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury”. W uroczystości uczestniczyli m. in. zaprzyjaźnieni z Galerią artyści, a poprowadził ją Jarosław Pijarowski.

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, powstała 16 czerwca 1979 roku. W latach 80. była jedną z niewielu prywatnych galerii w Polsce. Jej twórcy, malarz Jan Kaja i grafik Jacek Soliński od ponad 40. już lat promują polską sztukę w swojej Galerii. Do tej pory zorganizowali blisko 1000 wystaw, instalacji, spektakli teatralnych, koncertów i spotkań, a ponad 200 autorów zaprezentowało w niej swoją twórczość.  

„Dyplom „Honorowego Świadka Koronnego Polskiej Kultury” nie jest wyróżnieniem państwowym, okraszonym fanfarą ministerialnych peanów,  nie jest również nagrodą finansową, lecz jest  jedną z bardziej zaszczytnych form docenienia pracy twórczej, docenienia przez innych twórców, działaczy, koneserów kultury i sztuki, jak i środowisko artystyczne” - wyjaśnia Pijarowski.

Jacek Soliński dziękował wszystkim przyjaciołom Galerii Autorskiej. - Miło jest być docenianym, zauważanym. (...) Sztuka, kultura jest podstawą wokół której chcemy być, istnieć. To nas uwzniośla, to nam przynosi wewnętrzną siłę i przekonanie o sensie naszego bycia i rozwoju.  Stwierdził, że kultura nie byłaby nic warta, gdyby nie uzmysławiała jak ważny jest kontakt i spotkanie z drugim człowiekiem.

Głos zabrał także nagrodzony Jan Kaja: - Galeria stała się naszym domem, taką mini-ojczyzną. Nie wiem czy to my stworzyliśmy Galerię, czy ona stworzyła nas - mówił. Dziękował przybyłym za obopólny wysiłek włożony w rozwój, jak mówił, specyficznej społeczności tworzącej Galerię. - To dzięki tym relacjom  staliśmy się ludźmi dojrzałymi,  a za otrzymane wsparcie możemy się dalej rozwijać - zakończył.

Laudację wirtualnie wygłosił Jarosław Struczyński, animator kultury, kasztelan gniewski oraz członek honorowy kapituły dyplomu.  

fot. Anna Kopeć

Galeria Autorska obecnie mieści się przy ul. Chocimskiej 5, wcześniejsze siedziby miała przy ul. Dworcowej 98 i ul. Pomorskiej 48. W ciągu 40 lat działalności galerii odbyło się blisko 1000 wystaw, pokazów, instalacji, spektakli teatralnych, koncertów i spotkań. Swoją twórczość przedstawiło tu ponad 200 autorów: malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, konceptualistów, pisarzy, poetów, muzyków, krytyków sztuki, filozofów i aktorów; wydanych zostało 250 publikacji. Dokumentacja działalności Galerii i twórczość jej autorów eksponowana była m.in. w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Sopocie, Toruniu, Łodzi, a także za granicą: w Edynburgu, Rzymie, Tokio , Paryżu i Pradze.

Za swoją działalność twórcy galerii otrzymali szereg nagród, m.in.: Nagrodę Kogi Gdańskiej (1984), Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002), Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004 i 2014), Bydgoską Nagrodę Strzała Łuczniczki za wydanie Książki Roku (czterokrotnie: za rok 2005, 2007, 2009 i 2011), Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno – Gaśnica terenowa (2007) odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2018) oraz Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości (2018).

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał „Teatr Tworzenia” w składzie: Wojciech Lachowski (instrumenty strunowe), Jakub Marszałek (instrumenty dęte), Jarosław Pijarowski (gitara, wokal). 

ak Autor