Kultura 21 lip 16:30 | Redaktor
Rzeka jako artystka! Zobacz niezwykłą wystawę „Rzeźbione Rzeką” w Młynach Rothera

fot. nadesłane

Bydgoszcz zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – już 1 sierpnia w Młynach Rothera odbędzie się wernisaż wystawy „Rzeźbione Rzeką”, gdzie natura staje się artystką, a woda – twórczynią rzeźb i inspiracją fotografii.

„Rzeźbione Rzeką” – sztuka stworzona przez wodę

1 sierpnia o godz. 18:00 w malowniczych Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy fotograficzno-rzeźbiarskiej „Rzeźbione Rzeką”. To spotkanie z pięknem i potęgą rzek, które kształtują krajobraz – i nas samych.

Autorem projektu jest Wiktor Strumiłło, ceniony operator obrazu i dokumentalista związany m.in. z Warner Bros Discovery, a prywatnie pasjonat Wisły i Pilicy, żeglarz i fotograf. Wystawa zawiera 33 wielkoformatowe fotografie (60x90 cm), które pokazują, jak rzeka staje się artystką – jej nurt, ruch, zmienność i moc tworzą formy, które Strumiłło uchwycił swoim obiektywem.

Rzeźba, która daje wodzie głos

Centralnym punktem ekspozycji jest rzeźba „I AM WATER” autorstwa Tanji Andrejasic Wechsler. To manifest artystyczny, który podkreśla pilną potrzebę uświadomienia globalnego kryzysu wodnego. Rzeźba uosabia esencję wody – jej siłę, czystość, dziewiczość, a zarazem apeluje, by ludzie pozwolili jej płynąć zgodnie z naturą.

Jak podkreślają twórcy, woda nie tylko podtrzymuje życie, ale niesie także przesłanie miłości, odporności, łaski i pojednania – bez granic między człowiekiem a naturą.

Dlaczego warto?

„Rzeźbione Rzeką” to nie tylko wystawa – to doświadczenie. Fotografie i rzeźba wzajemnie się uzupełniają, tworząc opowieść o boskiej sile natury. To także przypomnienie, że Wisła, Magpi River i inne rzeki świata to nie tylko cieki wodne, ale żywe organizmy, które potrzebują naszej troski.

Dla Bydgoszczy to szczególne wydarzenie – miasto, które od wieków żyje w symbiozie z Brdą, Kanałem Bydgoskim i Wisłą, staje się miejscem refleksji nad znaczeniem wody w naszym życiu.

Kim jest Wiktor Strumiłło?

Wiktor Strumiłło to nie tylko fotograf, ale także żeglarz, kapitan jachtowy i budowniczy repliki XVI-wiecznej szkuty „Oskar Kolberg”. Jako pomysłodawca i współorganizator Flisu Wiślanego „Łączymy Polskę” pokonał ponad 1000 km rzeką, prowadząc replikę szkuty z ujścia Dunajca do Bałtyku. Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, a także pomysłodawcą dokumentu „Zaginione Urzecze”.

Kiedy i gdzie?

Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz
1 sierpnia 2025, godz. 18:00

Wstęp wolny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->