„Siła barw i kamieni. Moc sztuki” – spotkanie z Aleksandrem Dętkosiem i Iwoną Adamczewską w Salonie Hoffman

fot. organizatorzy
Już we wtorek, 6 maja 2025 roku, o godzinie 18.00 w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (pl. Kościeleckich 6) odbędzie się wyjątkowe spotkanie pod hasłem „Siła barw i kamieni. Moc sztuki”. Gośćmi wieczoru będą rzeźbiarz Aleksander Dętkoś oraz malarka Iwona Adamczewska. Rozmowę poprowadzi Alicja Dużyk. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Inne z kategorii
Błażej Latos z Bydgoszczy wystąpi w koncercie „Debiuty” na 62. KFPP w Opolu
Obrazy artystki z Politechniki Bydgoskiej na wystawie w Muzeum Narodowym w Kielcach
Choć dzieli ich pokolenie, temperament i tworzywo, z którego korzystają, oboje zgodnie przyznają: sztuka to siła. Siła, która inspiruje, skłania do refleksji i łączy ludzi ponad podziałami.
Aleksander Dętkoś
urodzony w 1939 roku, to jeden z najbardziej cenionych współczesnych rzeźbiarzy, laureat licznych nagród, uczeń legendarnego Władysława Hasiora, absolwent zakopiańskiej „Kenarówki” i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W swojej twórczości często sięga do tematów egzystencjalnych i symbolicznych. Inspiracje czerpie z codziennych obserwacji, sentencji, słów, które – jak mówi – „nosi w sobie”. Zamiast pióra wybiera dłuto, a z materiałów najczęściej kamień i metal. Jedna z jego ostatnich prac powstała pod wpływem książki Alister. Sztuka niekochania autorstwa Alicji Dużyk. To właśnie wtedy rzeźbiarz postanowił podjąć temat, którego wcześniej unikał, łącząc w rzeźbie to, co twarde i konkretne, z tym, co ulotne i emocjonalne.
Iwona Adamczewska
rocznik 1983, to artystka młodego pokolenia – malarka, kuratorka, autorka instalacji, z wykształcenia filolog angielski. Jej sztuka to dialog z naturą, człowiekiem i jego świadomością. Poszukuje dróg komunikacji przez obrazy, często sięgając po formy asamblażu i eksperymentując z technikami malarskimi. Jej credo? „The miracles of art” – cudowność sztuki, jej zdolność do przekraczania codzienności.
Wtorkowy wieczór w Salonie Hoffman to nie tylko okazja do poznania dwojga fascynujących twórców, ale też do rozmowy o tym, czym dziś jest sztuka i jaką moc może mieć w życiu człowieka. Spotkanie zapowiada się jako inspirująca konfrontacja wrażliwości, form i pokoleń – wspólna przestrzeń, w której barwa spotyka kamień, a malarstwo rozmawia z rzeźbą.
Źródło KPCK