Kultura 14 sie 10:27 | mk
Starodruki ze zbiorów Muzeum Farmacji własnością Muzeum Okręgowego

fot. W. Woźniak, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Facebook

13 starodruków pochodzących z dawnego prywatnego Muzeum Farmacji w Bydgoszczy stało się częścią zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Księgi z XVII i XVIII wieku dotyczące medycyny i farmacji będą pojedynczo eksponowane w Aptece pod Łabędziem.

Zakup starodruków z kolekcji Teresy Wodyńskiej sfinalizowano 12 sierpnia.  – Obiekty te mają wysoką wartość antykwaryczną, stylistyczną i źródłową, potwierdzoną opiniami znawców tematu (…). Po otwarciu Apteki planowane jest stopniowe eksponowanie pojedynczych egzemplarzy zakupionych starodruków w salce wystaw czasowych. Pierwszą pozycją planowaną do wystawienia jest „Skład albo skarbiec znakomitych sekretów oekonomiey ziemiańskiej" J. K. Haura” – informuje MOB.

To już kolejne zabytki z dawnej prywatnej kolekcji Teresy Wodyńskiej i Wojciecha Plachy zakupione przez bydgoskie Muzeum. Zasadniczą część eksponatów – ok. ośmiu tysięcy – nabyło jeszcze w 2017 roku, po zlikwidowaniu prywatnego muzeum Apteka pod Łabędziem. 

Muzuem przygotowuje się do ponownego udostępnienia Apteki zwiedzającym; trwa aranżacja  pomieszczeń przy ul. Gdańskiej 5. W ramach stałej wystawy „Aptekarstwo bydgoskie” będzie można zobaczyć tu zabytkową izbę ekspedycyjną z przełomu XIX i XX w., izbę recepturową z lat 70. XX w. oraz laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX wieku. To ostatnie, jak podkreślają pracownicy MOB, stanowi unikat w skali kraju.

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 roku. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji.

fot. W. Woźniak, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Facebook

mk Autor