Kultura 22 lis 15:00 | kp
Teatr Polski w Bydgoszczy doceniony. 20 tys. zł przekazano artystom

fot. UMB

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki przy al. Mickiewicza 2 w Bydgoszczy, największy i najbardziej znany teatr w mieście, został doceniony na dwóch płaszczyznach – podczas 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz na 24. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj”.

Do 26. edycji Konkursu na wystawienie sztuki współczesnej przystąpiło 114 różnych produkcji, a wśród nich spektakl bydgoskiego teatru – „Inna dusza” w reż. Michała Siegoczyńskiego. Ostatecznie, z powodu pandemii, ocenie Komisji Artystycznej konkursu podlegało o 20 produkcji mniej, niż zakładano. Wyniki ogłoszono w środę (18 listopada) podczas Finału 26. OknWPSW.

Nagrody indywidualne w wysokości 4 tys. zł jury przyznało m.in. pięciu artystom występującym w spektaklu „Inna dusza”. Trzech z nich na co dzień jest związana z bydgoskim teatrem – Małgorzata Trofimiuk (spektaklowa Matka), Damian Kwiatkowski (spektaklowy Darek) i Michał Surówka (spektaklowy Krzysztof). Poza tym nagrody pieniężne powędrowały także do dwóch aktorów gościnnie występujących w TPB – Igora Kowalunasa (za rolę Jędrka) oraz Krzysztofa Prałata (za rolę Ojca).

Spektakl „Inna dusza”, który powstał w oparciu o utwór Łukasza Orbitowskiego o tym samym tytule, to historia mordercy. Akcja dzieje się pod koniec lat 90. w Bydgoszczy, gdzie giną dwaj młodzi ludzie.

Historia na deskach teatru

W czwartek (19 listopada) podczas tegorocznej edycji Festiwalu „Korczak Dzisiaj” Jury Młodzieżowe wyróżniło bydgoski spektakl „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk. Produkcja ich zdaniem w przystępny dla młodzieży sposób opowiada o Murze Berlińskim, różnicach kulturowych i zdrowiu psychicznym oraz przyciąga uwagę niestandardową scenografią. 

Sztuka Justyny Sobczyk powstał na podstawie książki „Mur. 12 kawałków o Berlinie” (Agnieszki Wójcińskiej). Jest to próba refleksji nad procesami odnalezionymi w prywatnych historiach ludzi, którzy bezpośrednio lub pośrednio dotknęli muru berlińskiego. 

kp Autor