Kultura Dzisiaj 09:03 | Redaktor
Tradycja w centrum uwagi – spotkanie z Krystyną Lewicką-Ritter w Pakości

Fot. Monika Dąbrowska Kancelaria Sejmiku

W środę w Ośrodku Kultury w Pakości odbyło się niezwykłe spotkanie poświęcone dziedzictwu kulturowemu Kujaw i Pomorza. Wydarzenie, zorganizowane przy wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przyciągnęło licznych uczestników, których powitali Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa, oraz Michał Simbab, burmistrz Pakości. Jednak to dziennikarka i regionalistka Krystyna Lewicka-Ritter była główną bohaterką wieczoru.

Krystyna Lewicka-Ritter – ambasadorka regionalnej kultury

Znana z zaangażowania w promowanie dziedzictwa kulturowego, Krystyna Lewicka-Ritter pojawiła się na spotkaniu w tradycyjnym stroju kujawskim, czym natychmiast przyciągnęła uwagę uczestników. W barwny i pasjonujący sposób opowiedziała o bogactwie tradycji i obyczajów Kujaw i Pomorza, podkreślając znaczenie rękodzieła i kultury ludowej. Jej wystąpieniu towarzyszył występ zespołu ludowego „Pakościanie”, który uświetnił spotkanie muzyką i tańcem.

„Pani Krystyna Lewicka-Ritter w sposób wyjątkowy promuje dziedzictwo kulturowe naszego województwa. To ważne, aby przypominać o unikalnym charakterze Kujaw i Pomorza. Serdecznie dziękuję za pielęgnowanie regionalnych tradycji, w duchu europejskiej wspólnotowości”

– mówiła Elżbieta Piniewska.

Autorka ponadczasowego „elementarza”

Krystyna Lewicka-Ritter jest nie tylko dziennikarką i regionalistką, ale także autorką książki „W Kujawsko-Pomorskiem z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Publikacja, wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, stała się symbolem edukacji regionalnej. W ciągu ostatnich dwóch lat autorka zorganizowała ponad 40 spotkań promujących książkę, zyskując uznanie zarówno wśród lokalnych społeczności, jak i instytucji kulturalnych.

„Moja książka okazuje się być swego rodzaju ponadczasowym „elementarzem” dziedzictwa kulturowego naszego województwa. Kończy ją tekst „Ody do radości” przetłumaczony na gwarę kociewską, co podkreśla europejski wymiar naszej kultury”

– podkreśliła Krystyna Lewicka-Ritter, nawiązując do rozpoczętej 1 stycznia 2025 roku polskiej prezydencji w Radzie UE.

Dziedzictwo kulturowe jako europejski klejnot

Spotkanie w Pakości było nie tylko okazją do poznania lokalnych tradycji, ale także refleksją nad ich miejscem na europejskim firmamencie. Jak zauważyła Lewicka-Ritter, polska kultura ludowa, w tym dziedzictwo Kujaw i Pomorza, to wspaniały klejnot, który warto promować na arenie międzynarodowej.

Dzięki zaangażowaniu takich osób jak Krystyna Lewicka-Ritter, tradycje regionu nie tylko nie zanikają, ale zyskują nową siłę i znaczenie. Spotkanie w Pakości było tego najlepszym dowodem – lekcją historii, tradycji i dumy z regionalnego dziedzictwa.

Źródło: https://sejmik.kujawsko-pomorskie.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor