Kultura 12 lis 09:35 | Redaktor

W listopadzie Galeria Miejska bwa zaplanowała otwarcia wystaw, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także rozpoczyna kolejną rezydencję artystyczną.

W czwartek (14 listopada) w Galerii Miejskiej bwa rozpocznie się wystawa „Dobrowolność”. Swoje prace na Gdańskiej 20 zaprezentuje czwórka artystów: Natalia Bażowska, Eda Kranc, Magdalena Moskwa, Aleksander Radziszewski. Dobrowolność to brak scenariusza, jedynie propozycja swobodnego przemieszczania się w przestrzeni. A ta oferuje kilka nienachalnych doznań wielozmysłowych. Do dowolnego mieszania i dawkowania. Prace rozsiane w przestrzeni, nie anektują jej. Doświadczenie pustki ma wspierać samodzielną podróż przez wystawę. Chodzi o doznanie ulgi, swobody bycia, lekkości.


W piątek (15 listopada) Galeria Miejska bwa zaprasza na spotkanie z Magdaleną Ciemierkiewicz w oddziale na Gdańskiej 3 (godz. 18.00). Artystka właśnie zaczyna swój trzytygodniowy pobyt w Bydgoszczy w ramach galeryjnego Programu Rezydencji Artystycznych. Na spotkaniu artystka opowie o swojej twórczości oraz o tym, co w naszym mieście rozbudziło jej ciekawość. Artystka przemierzy Fordon w poszukiwaniu mikrohistorii, szczególnie tych związanych z losami kobiet i historyczną wielokulturowością Bydgoszczy.  Magdalena Ciemierkiewicz to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) oraz Historii sztuki nowoczesnej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (2020). Wykorzystuje różne media, m.in. malarstwo, grafikę, kolaż, fotografię i tkaninę. Kluczowe w jej twórczości jest doświadczenie kulturowe pogranicza i osobista perspektywa. Dotyka tematów takich jak wielowymiarowa tożsamość, historie kobiet oraz przenikanie się kultur.


W dniu 28 listopada Galeria Miejska bwa zaprasza na otwarcie wystawy Marty Szulc „Suche oczy”. Jest ona kontynuacją jej wcześniejszych poszukiwań i pracy z wypartymi emocjami. Tytuł wskazuje na cechę traumy, którą jest niemożność zobaczenia, jaka jest rzeczywistość, ponieważ przeżywane wydarzenia są zbyt bolesne, aby je przyjąć. Ta forma ślepoty jest samoobroną, czasami jedyną możliwością uratowania siebie. Wernisaż zaczyna się o godzinie 18.00 (Gdańska 20), a tuż po nim odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Marta Szulc jest artystką wizualną rozwijającą swoją praktykę artystyczną w obszarze malarstwa i rysunku. W większości prac bada własne lęki i próbuje je przepracować nadając im delikatną formę akwareli, ta estetyzacja lęku stała się sposobem na jego oswojenie. Obecnie koncentruje się na temacie traumy pokoleniowej. Poprzez własne doświadczenia w terapii oraz praktykę artystyczną chce wskazać na powszechność tych przeżyć, starać się je oswoić oraz dać przestrzeń do pracy z nimi.


W czwartek (28 listopada, godz. 18.00) w Galerii Miejskiej bwa otwarcie wystawy „Znikając nad Wisłą”. Prezentacja ta stanowi podsumowanie tegorocznych nadwiślańskich pobytów rezydencyjnych Anny Królikiewicz, Michała Jacaszka i Jakuba Ziołka realizowanych w ramach działalności Fundacji W788. Prowadzony od roku 2019, program rezydencyjny jest zaproszeniem do chwilowego zaniechania na rzecz wytchnieniowego bycia w naturze. Ten regeneracyjny charakter wynika z potrzeby jaką dostrzeżono wśród osób twórczych, artystek i artystów.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył koncert Michała Jacaszka, a dodatkowym gościem wystawy będzie Radek Klasa, który jest laureatem nagrody przyznawanej przez Fundację W788 podczas Międzynarodowej Wystawy Rysunku Studenckiego Rysować.


W ramach Bydgoskiej Akademii Sztuki Galeria Miejska bwa zaplanowała 20 listopada warsztaty pt. „Techniki naprawiania mebli fornirowanych – poznaj zasady i wypróbuj na własnym meblu”. Poprowadzi je Małgorzata Budzich – właścicielka pracowni i bloga Odnawialnia, doświadczona trenerka, która od lat prowadzi warsztaty z renowacji mebli i tapicerki. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in: jak zamaskować ubytki w fornirze, jak naprawić wybrzuszenia i spękania, jakich klejów używa się do forniru, jak usuwać stary fornir z mebli, jakie narzędzia są niezbędne do pracy z fornirem. Warsztaty są płatne i obowiązują na nie zapisy.


Przez cały czas jesienno-zimowy w Galerii Miejskiej bwa trwają warsztaty dla dzieci „Dziecko na warsztat” - spotkania odbywają się w każdą środę miesiąca, godzina do ustalenia z grupą, wstęp wolny, obowiązują zapisy. W listopadzie warsztaty poświęcone dziełom sztuki, które są zapachem, uczestnicy przekonają się jakie obrazy można malować z zapachów.


Źródło: Galeria Miejska bwa

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor