Kultura 14 gru 2017 | Redaktor
Wystawa krakowskich szopek w KPCK  [ZAPOWIEDŹ]

W piątek, 15 grudnia (godz. 17.00), w Salonie Hoffmana Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy placu Kościeleckich 6 odbędzie się wernisaż wystawy „Szopki krakowskie”, prezentowanej w ramach cyklu „Piękna nasza Polska cała”.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem amatorów odgrywających scenki zastąpiono poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.

Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże - zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy - Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta - Bramy Floriańskiej.

Po wernisażu Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na XVII Spotkanie z Historią, poświęcone tym razem przedstawieniu Bożego Narodzenia w malarstwie europejskim. Doktor Mateusz Soliński z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zaprezentuje wielowiekową tradycję obrazowania Narodzenia Chrystusa w szerokim kontekście przemian kulturowych, jakie dokonywały się od wczesnego średniowiecza do końca XX stulecia. Widoczne jest, że w zależności od epoki różnie ujmowano dogmat Wcielenia, akcentując duchowy albo przeciwnie, czysto ludzki wymiar tego niezwykłego wydarzenia. Początek spotkania o godz. 18.00.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor