Kultura 19 lut 2022 | Jacek Kargól
Wystawa „Po-Za Czasem i Kanonem”. Galeria Miejska bwa prezentuje prace nauczycieli bydgoskiego plastyka

Sebastian Tucholski, „Figury ciała”, 2016, węgiel na papierze, 280 x 150 cm /fot. Jacek Kargól

Wystawa prac pedagogów Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy została otwarta, ale z powodu sytuacji pandemicznej nie zorganizowano tradycyjnego wernisażu. Galeria Miejska bwa zaprasza do zwiedzania od 16. lutego do 14. kwietnia.

Deszczowa pogoda nie zniechęciła miłośników sztuki do przekroczenia w środę (16. lutego) gościnnych progów Galerii Miejskiej bwa. Nic dziwnego. Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego to uznana marka wśród szkół artystycznych całej Polski. A poziom warsztatowy i artystyczny nauczycieli wprost przekłada się na przyszłe dokonania ich wychowanków. I pewnie niektórzy, jak tu często bywa, wrócą do plastyka już jako pedagodzy. 

Wystawa nie ma charakteru ani przekrojowego, ani podsumowującego. Prezentowane prace to ledwie ułamek twórczości nauczycieli, którzy w czasie prawie 80 lat istnienia szkoły przekazywali swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. To wydarzenie jest za to zachętą dla młodych ludzi do wytrwałej pracy, bo wynik aktu tworzenia staje się dziełem dopiero w oczach odbiorcy. Na ostateczny efekt – uznanie widza – składa się oprócz talentu także zdolność panowania nad tworzywem, a ta pojawia się po wieloletnich próbach i ćwiczeniach. 

Nie sposób nie wyobrazić sobie więc, że zajmująca sporo miejsca instalacja „Nadmiar” grupy pod kierownictwem Violi Kuś jawi się właśnie jako alegoria mozolnego pokonywania przez uczniów swoich niedoskonałości podczas prób, które swoje miejsce znajdują potem w niepamięci...

Wystawa „Po-Za Czasem i Kanonem” prezentuje sylwetki nauczycieli szkoły plastycznej na przestrzeni prawie 80 lat. Przedstawieni na wystawie autorzy pomimo różnic wynikających m.in. z życiowych doświadczeń czy odmiennych spojrzeń na sztukę, za pomocą własnych środków wypowiedzi przedstawili swoje wizje, wyobrażenia, wrażliwość artystyczną. Tworzyli, bądź wciąż tworzą, sztukę wynikającą z wewnętrznych potrzeb, czasami niemieszczącą się w klasycznych kanonach, intuicyjną. 

Wystawa obejmuje malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię, rzeźbę/ceramikę, video, prace nauczycieli aktualnie pracujących w szkole, jak również zaproszonych nauczycieli niepracujących już w szkole. Prezentacja ma na celu przybliżenie wieloaspektowości i złożoności sztuki, czasami innej niż ta postrzegana i rozumiana klasycznie, a ukazanie indywidualizmu i intuicyjności artystów.

Oglądając prezentowane prace, warto zwrócić uwagę na dwie z nich. Jedna to pochodzący ze zbiorów plastyka obraz namalowany przez założyciela szkoły i jej pierwszego dyrektora Mariana Turwida, a druga to obraz Joanny Wiśniewskiej-Kośmider – nauczycielki... matematyki. 
Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego, mieszczący się w zabytkowym, pięknym budynku, wypełniony jest artystycznym duchem od piwnicy po dach.

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Elwertowska-Komuniewska, nauczyciel rysunku i malarstwa w ZSP, a koordynacją działań z ramienia galerii zajmuje się Agnieszka Gorzaniak.

fot. Jacek Kargól

Zespół Szkół Plastycznych /fot. Jacek Kargól

Turwidówka, bo od nazwiska założyciela szkoły – Mariana Turwida takie potoczne określenie funkcjonowało na początku – zmieniała nazwę wielokrotnie:

Wolne Studium Artystyczne (1945),
Państwowe Liceum Technik Plastycznych (1947),
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (1961/1962),
Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (1999),
Zespół Szkół Plastycznych (2002),
Liceum Sztuk Plastycznych (2019).

Obraz autorstwa Mariana Turwida/fot. Jacek Kargól

Na pierwszym planie instalacja „Nadmiar”/fot. Jacek Kargól

fot. Jacek Kargól

Zespół Szkół Plastycznych /fot. Jacek Kargól

fot. Jacek Kargól

Historia szkoły

W historii miasta 2020 rok stanowi datę szczególną, w tym roku bowiem mieszkańcy Bydgoszczy świętują 100-lecie odzyskania niepodległości na Kujawach i Pomorzu. W wolnej Bydgoszczy w 1920 roku rozpoczęła działalność Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego, jedna z pierwszych Szkół Rzemiosł Artystycznych w międzywojennej Polsce. Historię szkoły cenimy w szczególny sposób dziś, nawiązując do jej tradycji w dniu jubileuszu naszego liceum. W 1945 roku, tuż po wyzwoleniu, powstała w Bydgoszczy Szkoła Sztuk Pięknych, późniejsze Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W gronie pierwszych wykładowców liceum byli wybitni twórcy polskiej kultury:
prof. Stanisław Horno-Popławski (artysta rzeźbiarz) i prof. Jerzy Remer (muzeolog i konserwator zabytków). Wśród założycieli szkoły byli m. in.: Stanisław Brzęczkowski (artysta grafik) i Tadeusz Mokrzycki (artysta malarz). Jednak faktycznym założycielem szkoły był jej pierwszy dyrektor Marian Turwid (literat i malarz, organizator życia artystycznego na pomorzu).

W 1982 roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych zostało przeniesione z Pomorskiego Domu Sztuki przy ulicy Gdańskiej do zabytkowego budynku przy ulicy Konarskiego. Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy to dziś jedna z wiodących i najstarszych szkół artystycznych w kraju.

Jerzy Wankiewicz

Zespół Szkół Plastycznych /fot. Jacek Kargól

 

Nauczyciele przedmiotów zawodowych

Rysunek i malarstwo
mgr Anna Drejas
mgr Agnieszka Elwertowska-Komuniewska
mgr Tadeusz Hassek
mgr Bogusław Kuraś
mgr Małgorzata Maciejewska
mgr Sebastian Tucholski

Rzeźba
mgr Lech Kasprzykowski
mgr Małgorzata Wojnowska-Sobecka

Podstawy fotografii i filmu
mgr Viola Kuś

Projektowanie multimedialne
mgr Łukasz Wiese

Aranżacja wnętrz
mgr Julia Stępniewska
mgr Joanna Czołgosz
mgr Monika Pyszczyńska

Projektowanie graficzne
mgr Aleksandra Bojarska
mgr Franciszek Otto
mgr Joanna Kapała

Publikacje multimedialne
mgr Łukasz Wiese

Techniki druku artystycznego
dr Agata Ciesielska-Shovkun
mgr Aleksandra Bojarska

Podstawy projektowania
dr Agata Ciesielska
mgr Franciszek Otto 
mgr Julia Stępniewska
mgr Aleksandra Bojarska

Specjalność artystyczna
mgr Aleksandra Bojarska
mgr Franciszek Otto 
mgr Maria Szefler-Konopska
mgr Łukasz Wiese

Pracownie graficzne:

Pracownia sitodruku
mgr Ewa Gordon

Pracownia wklęsłodruku
mgr Jarosław Nowak

Pracownia linorytu i typografii
dr Agata Ciesielska-Shovkun

Pracownia litografii
dr Agata Ciesielska-Shovkun

Pracownia fotografii
mgr Viola Kuś
inż. Róża Zalewska


Dyrekcja

mgr Joanna Wiśniewska-Kośmider – dyrektor
mgr Joanna Kościerzyńska – zastępca dyrektora
mgr Agnieszka Elwertowska-Komuniewska – zastępca dyrektora ds. artystycznych
mgr Łukasz Wiese – kierownik sekcji przedmiotów artystyczno-zawodowych

 

Źródło:
https://plastyk.bydgoszcz.pl/
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/
https://plastyk.bydgoszcz.pl/wp-content/uploads/2020/04/75-katalog-jubileuszowy-rozkladowki.pdf