Książka 11 lip 2018 | Krzysztof Osiński
Wyklęci byli ludźmi z krwi i kości [RECENZJE KSIĄŻEK]

fragment okładki książki „Śmiertelni. Historia oparta na faktach” /wydawnictwo Miles

Literatura faktu o Żołnierzach Wyklętych bez idealizacji, wciągająca powieść o czasach średniowiecza i relacja z życia w zgodzie z naturą - te książki przedstawia Krzysztof Osiński.

Szara codzienność podziemia

Tomasz Greniuch od lat bada dzieje Żołnierzy Wyklętych, koncentrując się zwłaszcza na historii oddziału Henryka Flame „Bartka”. Poświęcił mu już kilka książek, niniejsza jest kolejną. Bez wahania mogę powiedzieć, że najlepszą w jego dorobku. Autor z niezwykłą pasją, a jednocześnie godnym uwagi znawstwem tematu opisuje działalność żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Ukazuje dylematy im towarzyszące, szarą codzienność, pojawiające się od czasu do czasu chwile zwątpienia, a jednocześnie poświęcenie, bohaterstwo i odwagę. Spojrzenie takie powoduje, że otrzymujemy opis ludzi z krwi i kości, a nie wyidealizowanych herosów, którzy z rzeczywistością mają mało wspólnego.


Tomasz Greniuch, Śmiertelni. Historia oparta na faktach

Wydawnictwo Miles

 

Pszczoły to tylko pretekst

O ekologii mówi się i pisze dużo, choć nie zawsze mądrze, prawdziwie, a zwłaszcza ciekawie. Tym razem mamy do czynienia z książką godną polecenia. W ciekawy sposób opowiada ona o odnalezieniu swojego miejsca na ziemi i życia zgodnie z wyznawanymi przez siebie zasadami. W książce odnajdziemy więc informacje o ekologii jako stylu życia, a nie ideologii czy chwilowej modzie. Pszczoły z tytułowej pasieki są w książce wszechobecne, ale paradoksalnie nie są one sensem snutej przez autorów opowieści. Stanowią pretekst do opowiedzenia ciekawej historii o ludziach, którzy prowadzą „inne”, fascynujące życie, według własnych zasad i w zgodzie z naturą.

Ewa i Paweł Piątek, Pasieka dredziarza

Wydawnictwo Poznańskie

 

Walka o rząd dusz

Niezwykła opowieść o tytułowej Hildzie z Whitby, kobiecie mającej niebagatelny wpływ na dzieje

średniowiecza, uznanej za świętą zarówno przez katolików, jak i protestantów. Wraz z autorką przenosimy się do Brytanii VII wieku, gdy walkę o rząd dusz toczą ze sobą wypierana religia pogańska i dynamicznie rozprzestrzeniające się chrześcijaństwo. Intrygi na dworze władcy, walka o władzę, dyplomatyczne zabiegi albo brutalna walka – to wszystko odnajdziemy z niezwykłej powieści Nicoli Griffith, która w nadzwyczaj plastyczny sposób opisuje średniowieczną rzeczywistość. Robi to z pewnością w znacznie ciekawszy sposób niż w niejednym serialu czy filmie fabularnym.


Nicola Griffith, Hilda

Wydawnictwo Zysk i S-ka