Bydgoszcz Szwalbego 20 sty 2018 | Magdalena Gill
Odrestaurowany fortepian Zygmunta Noskowskiego pokazali w Ostromecku

Fortepian Zygmunta Noskowskiego pochodzi z około 1890 roku

Oficjalna prezentacja instrumentu firmy Krall & Seidler, należącego w przeszłości do kompozytora Zygmunta Noskowskiego, odbyła się w sobotę (20 stycznia) w ramach oficjalnych uroczystości z okazji 98. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy.

Porozmawiajmy o Roku Szwalbego [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 16:10

Andrzej Szwalbe - pamięć i tożsamość [DEBATA]

Bydgoszcz Szwalbego 29 gru 15:19

Zabytkowy instrument z kolekcji fortepianów Andrzeja Szwalbego po wielu tygodniach restaurowania wrócił do pałacu w Ostromecku. Fortepian pochodzi z około 1890 roku i został podarowany Zygmuntowi Noskowskiemu przez polski naród na 25-lecie działalności kompozytorskiej.


Instrument do 1979 r. należał do rodziny artysty, po czym został zakupiony do Kolekcji Zabytkowych Fortepianów Szwalbego od synowej kompozytora - Eugenii Noskowskiej z Poznania.


Ostromecki zbiór jest jednym z największych i najważniejszych w Polsce. - Połowę z tych instrumentów dałoby się nastroić i na nich zagrać. Częściowo na pewno trzeba by je odrestaurować do grającego stanu – oceniał obecny w Bydgoszczy w grudniu Petr Šefl, specjalista od konserwacji instrumentów muzycznych w Czeskim Muzeum Muzyki w Pradze, który w przeszłości współpracował z Andrzejem Szwalbe. - O tę kolekcję warto zadbać. Trzeba sobie uświadomić, że w tej chwili istnieje na ziemi pewna określona liczba instrumentów , które uratowaliśmy. To jest nasze dziedzictwo, o które warto dbać. Zresztą, w przypadku wielu, ich wartość w przyszłości  będzie o wiele wyższa – dodał.

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego