Filharmonia Pomorska 30 wrz 2017 | Redaktor
Jan Kanty Pawluśkiewicz: „Harfy Papuszy” w filharmonii, żel-art w KPCK

Jan Kanty Pawluśkiewicz/Materiały KPCK

Z twórczością Jana Kantego Pawluśkiewicza zapoznać się można w weekend w Bydgoszczy. W sobotę KPCK otwiera wystawę prac pt. „Voyage” z udziałem artysty, a w niedzielę filharmonia zaprezentuje w ramach 55. BFM jego monumentalne dzieło „Harfy Papuszy”.

Październik w Filharmonii Pomorskiej [ZAPOWIEDŹ]

Filharmonia Pomorska 13 paź 18:48

Koncert „Harfy Papuszy” odbędzie się w filharmonii w niedzielę (1 października) o godz. 17.00, w ramach przypadającego tego dnia Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz trwającego 55. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FP i Chór Opery Nova pod dyrekcją Ewy Strusińskiej oraz soliści: Elżbieta Towarnicka – sopran, Iwona Socha – sopran, Magdalena Idzik – mezzosopran i Tomasz Rak – baryton. W programie znajdzie się poemat symfoniczny „Harfy Papuszy” Jana Kantego Pawluśkiewicza, napisany do wierszy słynnej cygańskiej poetki Bronisławy Wajs.
Sam kompozytor uważa, że z wielu jego dużych form „Harfy Papuszy” to zdecydowanie najlepsze jego dzieło. Wielka forma wokalno-instrumentalna na głosy, chór i orkiestrę obrazuje świat Romów oraz uwydatnia sens poezji Papuszy. Bilety na koncert dostępne są w kasie filharmonii i na stronie www.bilety24.pl.
Jan Kanty Pawluśkiewicz to kompozytor muzyki teatralnej, filmowej, jak również licznych mniejszych i większych form muzycznych, a także artysta malarz specjalizujący się w technice żel-art. Z jego twórczością plastyczną będzie można zapoznać się w sobotę (30 września) o godz. 18.00 w Salonie Hoffmana w KPCK (pl. Kościeleckich 6).
Wystawa „Voyage” była już prezentowana m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Prace pochodzą z kolekcji Galerii Autorskiej ŻEL-ART autora. Jest to zbiór zarówno wcześniejszych obrazów, pochodzących z cyklu „Sensy byty mary”, ale też najnowszych, z cykli: „Eteryczny realizm” i „Pheniben”. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.
W KPCK artysta odpowie na pytania gości i zaprezentuje krótki recital fortepianowy. Bilety na wernisaż w cenie 15 zł dostępne są w siedzibie KPCK.
mag

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor