Filharmonia Pomorska 19 paź 2017 | Magdalena Gill
„Mahler i jego czas” na inaugurację sezonu w filharmonii

Koncert będzie dedykowany Marii Błaszczak – długoletniej pracowniczce działu artystycznego filharmonii, która zmarła w lipcu tego roku

Pamięci Marii Błaszczak poświęcona będzie Inauguracja Sezonu 2017/2018 w filharmonii w piątek (20 października). Wcześniej FP zaprasza na Koncert Uniwersytecki dedykowany Janowi Pawłowi II.

Koncertem z cyklu „Mahler i jego czas” uroczyście zostanie zainaugurowany w piątek (20 października) o godz. 19.00 nowy sezon w filharmonii. Koncert będzie dedykowany Marii Błaszczak – długoletniej pracowniczce działu artystycznego filharmonii, która zmarła w lipcu tego roku. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna FP i sopran Katarzyna Oleś-Blacha, dyryguje Kai Bumann.

W programie pierwszej części wieczoru znajdą się „Cztery ostatnie pieśni” Richarda Straussa. To ostatnie kompozycje 84-letniego kompozytora, które ukończył niecały rok przed śmiercią, a prawykonania których nigdy nie był świadkiem. Pieśni mają opinię jednego z najpiękniejszych dzieł romantycznych stworzonych przez kompozytora. To utwór, który można nazwać symfoniczną pieśnią, bowiem głos sopranu pełni funkcję niemal instrumentu solowego, całość ma charakter jesienny, nostalgiczny.

W drugiej części koncertu znajdzie się V Symfonia cis-moll Mahlera. Każda jego symfonia, komponowana metodą kalejdoskopową, zaskakuje słuchaczy coraz to nowymi pomysłami. Piąta, w tonacji cis-moll,   stoi w centrum jego drogi symfonicznej, bowiem od niej rozpoczyna nowy etap twórczości.

Katarzyna Oleś-Blacha, sopran koloraturowy, to absolwentka i pedagog Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest solistką Opery Krakowskiej, współpracuje też m.in. z Operą Narodową w Warszawie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz w Łodzi.

Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3. do 7. roku życia) pod opieką wykwalifikowanych animatorów z UKW. Trzeba tylko zgłosić to najpóźniej jeden dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 10 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.

opr. mag

Bilety do nabycia m.in. na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP

Magdalena Gill

Magdalena Gill Autor

Zca Red. Naczelnego