Opera Nova 14 mar 2017 | Andrzej Pawełczak
Wesele Figara na inaugurację XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Teatr Rozrywki z Chorzowa, "Młody Frankenstein"/ fot. Tomasz Zakrzewski

Tegoroczna, 24. już edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego, rozpocznie się 29 kwietnia. Na scenie Opery Nova, jak zawsze nie zabraknie znakomitych spektakli operowych i baletowych, a także musicalu.

Festiwal rozpoczynamy premierowym spektaklem Opery Nova „Wesele Figara” W. A. Mozarta, w reżyserii Wojciecha Adamczyka – mówi dyrektor Opery Nova Maciej Figas. „Wesele Figara” publiczność będzie mogła obejrzeć dwukrotnie – 29 i 30 kwietnia.

Teatr Wielki w Poznaniu przywiezie imponującą inscenizację „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego. którą firmują tak znane nazwiska jak Iwan Wyrypajew (reżyseria) i Gabriel Chmura (kierownictwo muzyczne). Opera zaprezentowana zostanie 2 maja.

Szczecińska Opera na Zamku pokaże niezwykły spektakl okrzyknięty „najważniejszym wydarzeniem artystycznym sezonu 2015/2016”: operę Benjamina Brittena „Dokręcanie śruby” żartobliwie można nazwać „thrillerem operowym”. Reżyser Natalia Babińska w sposób niezwykle stylowy i pogłębiony psychologicznie zaadaptowała prozę Henry’ego Jamesa, do której brytyjski kompozytor stworzył swoją tajemniczą i niepokojącą muzykę.

– Niektórzy mówią, że jest to pierwszy horror muzyczny, który pokażemy na naszej scenie. Rzeczywiście, intryga oparta na prozie Henry’ego Jamesa, mocno wciąga – mówi Maciej Figas. Tę operę będzie okazja zobaczyć 4 maja.

Po kilku latach przerwy zaprezentuje się w Bydgoszczy na dużej scenie Opera Wrocławska z tytułem, o który często dopominają się melomani, „Poławiaczami pereł” Georgesa Bizeta, autora nieśmiertelnej „Carmen”. Waldemar Zawodziński i Maria Balcerek stworzyli w nowej produkcji wręcz baśniową wizję azjatyckiego świata. „Poławiacze pereł” – 7 maja.

Po raz trzeci zaproszenie na Bydgoski Festiwal Operowy przyjął znakomity Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu z Wilna, tym razem z baletem „La Piaf”, którego libretto zainspirowała biografia słynnej francuskiej pieśniarki. Tancerze z Wilna zaprezentują się bydgoskiej publiczności dwukrotnie – 9 i 10 maja.

Musical reprezentowany będzie przez „Młodego Frankensteina” przebojowy spektakl chorzowskiego Teatru Rozrywki, wyreżyserowany przez Jacka Bończyka. Musical oparty jest na filmowej komedii pod tym samym tytułem, parodiującej horrory, który w 1974 roku wyreżyserował Mel Brooks. „Młody Frankestein” na scenie Opery Nova 12 maja.

Festiwal zakończy 14 maja występ odwiedzającej nas ponownie Moskiewskiej Opery Kameralnej im. Borysa Pokrowskiego, legendarnej sceny, jednego z najbardziej znanych w świecie rosyjskich teatrów muzycznych. Rosyjscy goście przedstawią operę współczesnego kompozytora Władimira Kobekina „Bystronogi. Historia konia”(Chołstomier), której libretto sięga do opowiadania Lwa Tołstoja.

Budżet tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego, jak mówi Maciej Figas, jest już dopięty. Sprzedaż biletów rozpocznie się za dwa tygodnie, ceny nie zmieniły się od ubiegłego roku: na premierę „Wesela Figara” 29 kwietnia oraz spektakle BFO kosztują one 150 zł normalne i 120 zł ulgowe (I miejsca), 100 i 70 zł (II miejsca), 60 i 45 zł (III miejsca), bilety specjalne, zaproszenia – 50, 40, 30 i 20 zł.