Piłka Nożna 2 paź 2017 | Redaktor
Ruszyła Akademia Piłkarska Chemika

Prace nad powołaniem Akademii Piłkarskiej Chemika Bydgoszcz trwały przez kilkanaście miesięcy. 1 października projekt oficjalnie wystartował, co wiąże się z licznymi zmianami w klubie, w którym obecnie trenuje 550 zawodników.

Zajęcia prowadzone będą według jednolitego systemu szkolenia przygotowywanego przez dyrektora akademii. Został nim Piotr Gruszka – wieloletni piłkarz, a także szkoleniowiec Chemika, który ma za sobą pracę jako samodzielny trener w I i II lidze, a także jako asystent w ekstraklasowej Lechii Gdańsk. Jest posiadaczem licencji UEFA Pro – najwyższego w hierarchii certyfikatu trenerskiego w Europie. Do pomocy Gruszka będzie miał koordynatorów bloków szkoleniowych.

Zajęcia będą prowadzone w mniejszych niż dotąd grupach, zgodnie z zasadą, aby na jednego trenera przypadało maksymalnie 10 (w grupie wyselekcjonowanej) lub 15 dzieci. Łącznie kadrę szkoleniową tworzyć będzie aż 21 trenerów. Wyróżniający się zawodnicy będą mogli liczyć także na zajęcia indywidualne, opiekę dietetyczną oraz psychologiczną.

– Chemik zawsze był znany ze szkolenia zawodników, dzięki czemu dziś zespół seniorów oparty jest o wychowanków. Chcemy nadal rozwijać się zarówno pod kątem sportowym, jak i organizacyjnym – mówi Piotr Gruszka.

W przypadku kontuzji na zawodników czekać będzie zwiększone ubezpieczenie z możliwością rozszerzenia o indywidualną polisę, a zawodnicy trenujący w klasach sportowych będą pod opieką fizjoterapeutyczną. Wszystkie trenujące dzieci otrzymają karty klubowe, który będą uprawniać posiadaczy do nabywania produktów partnerów klubu z rabatami. Akademia będzie działać w ścisłej współpracy z Zespołem Szkół nr 26 i XI Liceum Ogólnokształcącym, w których klub ma swoje klasy sportowe.

W celu systematycznego przepływu informacji powołana zostanie rada rodziców, a do wszystkich opiekunów dzieci trenujących w klubie trafią list od prezesa sekcji z informacjami o wszystkich zmianach, a także ankieta dotyczącą organizacji akademii.

Nowy wygląd zyska także strona internetowa klubu. Już dziś można na niej znaleźć wszystkie tabele, terminarze, kadry oraz statystyki zespołów wchodzących w skład akademii. Pojawiać się na niej będą także relacje z meczów drużyn młodzieżowych, materiały foto oraz wideo, rozmowy z młodymi zawodnikami, a także artykuły poradnikowe.

Obecnie zespół seniorów Chemika jest najwyżej sklasyfikowaną w Bydgoszczy drużyną i po 9. kolejkach IV ligi – z kompletem punktów – lideruje tabeli. Trampkarze występują w Centralnej Lidze Juniorów do lat 15, a w pozostałych kategoriach wiekowych klub posiada drużyny w najwyższych klasach rozgrywkowych w województwie.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor