Podróże 8 sty 2022 | Redaktor
Nad morze czy w góry? Najpopularniejsze kurorty w kraju

Gdynia, fot. Pixabay

Jesień i zima to czas planowania przyszłorocznych wakacji. Warto zastanowić się, gdzie się wybrać, sprawdzić, co oferują poszczególne kurorty i co można zobaczyć w ich najbliższej okolicy.

O popularności kurortów najczęściej decydują walory krajobrazowe i klimatyczne oraz dobrze zorganizowana baza turystyczna, przede wszystkim hotelowa. – Miłośnicy „słodkiego leniuchowania” wolą kurorty nadmorskie, gdzie plażują i korzystają z kąpieli morskich. Natomiast miłośnicy aktywnego wypoczynku chętniej wybierają kurorty górskie, wędrówki po bezdrożach i wertepach, wspinaczki na wyższe partie gór.

Przegląd kurortów nadmorskich należy rozpocząć od Świnoujścia. To miasto dwóch wysp, Uznam i Wolin. Oblewają je wody Bałtyku, Świny i Zalewu Szczecińskiego. Atrakcją Świnoujścia jest rozległa plaża, jedna z najszerszych na polskim wybrzeżu (dochodzi do 130 m), wzdłuż której ciągnie się promenada. Jest to również miasto uzdrowiskowe (dzięki specyficznemu mikroklimatowi i solankom): można tu zakosztować „bałtyckiej bryzy z domieszką borowiny”.

Międzyzdroje są kurortem na wyspie Wolin. Przylegają do nich wspaniałe wzgórza i lasy Wolińskiego Parku Narodowego. To jeden z najbardziej renomowanych nadmorskich ośrodków wczasowych: kuracjusze i wczasowicze przyjeżdżają tu od 150 lat. Największą atrakcją miasta jest szeroka plaża z piaszczystymi wydmami, wzdłuż której ciągnie się nadmorska promenada. To tu koncentruje się życie towarzyskie. W Promenadzie Gwiazd aktorzy pozostawiają odciski dłoni. Mniej więcej w połowie plaży w morze wcina się długie molo (396 m).

Na Wybrzeżu Trzebiatowskim leżą Niechorze Rewal. Atrakcją miejscowości są szerokie piaszczyste plaże oraz kolejka wąskotorowa „Ciuchcia – Retro Expres”, jeżdżąca wzdłuż wybrzeża. Kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze i Pogorzelica. Na zachód od Rewala, w Trzęsaczu, możemy oglądać ruiny kościoła na krawędzi stromego klifu. To południowa ściana gotyckiego kościoła, resztę zabrało morze. Świątynia „Kroczącą ku morzu” to symbol zachodniego wybrzeża Polski. Natomiast na wschód od Rewalu, w Niechorzu, możemy podziwiać latarnię morską z 1866 roku. Na szczycie tej okazałej, cylindrycznej budowli z cegły (45 m wysokości) znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się widok na morze i okolice.

Księżycowy pejzaż

Za perłę Bałtyku uważa się Kołobrzeg, najpiękniejszy polski kurort i uzdrowisko nadmorskie. Szeroka plaża, malownicze okolice i lecznicze walory klimatu od dawna przyciągają tu kuracjuszy oraz turystów z kraju i zagranicy.

Wodnym letniskiem jest Ustronie Morskie, położone na wschód od Kołobrzegu. W rejonie Ustronia i Sianożęt panują specyficzne warunki klimatyczne, a w powietrzu jest wyjątkowo dużo jodu.

Najpopularniejszym kurortem w zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego, jest Mielno, położone na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Jamno. Poszczycić się może zaciszną promenadą Przyjaźni, biegnącą równolegle do szerokiej piaszczystej plaży. Promenada została wytyczona na początku XX wieku z przyczyn praktycznych: by wzmocnić pas wydm. Dziś cieszy turystów.

Hel, Eigenes Werk, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Na Wybrzeżu Słowińskim, w centralnym punkcie polskiego wybrzeża, u ujścia Słupi, leży Ustka. Szerokie plaże ciągną się po obu stronach Słupi. Plażę wschodnią oddziela od miasta promenada, szeroka aleja spacerowa. Ulubionym miejscem wczasowiczów jest port morski. U nasady wschodniego mola wznosi się latarnia morska (1892 r.).

Wciśnięta miedzy jezioro Łebsko i Sarbsko Łeba latem staje się tętniącą życiem i zatłoczoną aglomeracją turystyczną. Turystów interesują tu nie tylko piękne plaże, ale i ruchome wydmy. Ogromne hałdy piachu zajmują prawie całą Mierzeję Łebską. Wiatry nadają wydmom niezwykłe kształty, tworząc wprost księżycowy pejzaż. Wczasowiczów przebywających w Łebie zaprasza Słowiński Park Narodowy, zajmujący 32 km wybrzeża.

W Zatoce Puckiej, nazywanej „Małym Morzem”, leży Puck. Oblany od północy i wschodu morzem, a z pozostałych stron podmokłymi trzcinowiskami i łąkami, jest dobrym punktem wycieczek na łono natury. To również popularna baza żeglarstwa.

Tu zaczyna się Polska

U nasady Półwyspu Helskiego leży miejscowość letniskowa, latem gwarna i zatłoczona, Władysławowo. Magnesem przyciągającym wczasowiczów są wspaniałe plaże u stóp klifu. Godny uwagi jest park przyrodniczy z bogatą florą., Kilka kilometrów na zachód od Władysławowa, na szczycie urwistego klifu, w Rozewiu, stoi owalna czerwona latarnia z doskonałym punktem widokowym.

Widok na plażę, Jastrzębia Góra, Krzysztof Kozłowski - Praca własna, Wikipedia,CC BY-SA 4.0

W pobliżu Władysławowa leży Jastrzębia Góra, która jest najdalej na północ wysuniętą miejscowością w Polsce. Atrakcją Jastrzębiej Góry jest piękna plaża, co roku zmniejszająca się, zabierana przez morze. Przed wojną bywali tu głównie zamożni warszawiacy, dlatego letnisko nazwano „Nową Warszawą”.

Jurata, leżącą w połowie mierzei, to zdecydowanie najelegantsza miejscowość na Półwyspie Helskim. Położona w sosnowym lesie, przyciąga wczasowiczów. Można się tu kąpać w wodach Zatoki Puckiej i otwartego morza. Molo w Juracie to jedno z najbardziej lubianych przez wczasowiczów miejsc na spacery.

Hel to urokliwe miasteczko na krańcu mierzei, otoczone sosnowym borem. Miejscowi twierdzą, że tutaj zaczyna się Polska. Hel przyciąga rzesze turystów pięknem przyrody, zdrowym, choć surowym klimatem (silne wiatry), czystymi plażami i mnóstwem słonecznych dni. Miejscowość ma dwie plaże: małą przy promenadzie nad Zatoką Pucką i dużą nad otwartym morzem. Uwagę wczasowiczów przyciąga smukła ośmioboczna latarnia morska (42 m wysokości) udostępniona do zwiedzania.

Uroki Trójmiasta

Wzdłuż brzegu Bałtyku, w Zatoce Gdańskiej, leżą jedno za drugim trzy piękne miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynia. Tworzą one tzw. aglomerację trójmiejską. Mimo że sąsiadują ze sobą, mają całkiem odmienny charakter i kuszą turystów zróżnicowanymi atrakcjami.

Gdańsk jest najstarszy, pełen zabytków, świadectw długiej burzliwej historii. Pod koniec ubiegłego wieku stał się symbolem walki o wolność i znakiem przemian demokratycznych w Europie: to tu zrodziła się „Solidarność”. Dzięki położeniu u ujścia Wisły od wieków jest największym polskim portem. Stanowi wielskie skupisko zabytków, do których należą majestatyczne bramy miejskie, Dwór Artusa, gotycki ratusz, Neptun i Żuraw. Gdańsk to również wspaniała oferta dla wielbicieli odpoczynku nad morzem. Miasto posiada trzy kilometry czystych plaż, trzy zorganizowane kąpieliska i 130-metrowe molo.

Sopot, fot. Pixabay

Sopot z kolei to ekskluzywny kurort pełen pięknych willi i drogich hoteli. Wcięty między Gdańsk i Gdynię, dominuje w życiu całego Trójmiasta. Zwany „perłą Bałtyku” z racji pięknego położenia na stokach nadmorskich wzgórz i stylowej zabudowy, należy do najpiękniejszych kurortów Europy. Najważniejszym punktem miasta jest drewniane molo (512 m), najdłuższe w Europie. Życie towarzyskie toczy się wokół deptaka zwanego „Monciakiem” (Bohaterów Monte Cassino). Popularny deptak jest bardziej towarzyskim salonem pod chmurką niż ulicą. Sopot może poszczycić się długą piaszczystą plażą (4,5 km) i Operą Leśną, zacisznym amfiteatrem z 4,5 tys. miejscami dla widzów.

Gdynia to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się część Trójmiasta. Powstała, gdy Polska odzyskała niepodległość i dostęp do morza. Dla turystów Gdynia to przede wszystkim plaża i malowniczy port. Wizytówką miasta jest skwer Kościuszki, prostokątny skwer u nasady mola Południowego, sięgający daleko w głąb morza. Przy północnym nabrzeżu cumują pływające muzea: ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Na samym końcu mola wznosi się modernistyczny gmach Oceanarium, raj dla dzieci i miłośników przyrody. Na południe od mola wyrasta Kamienna Góra, gdzie ciągnie się szeroka plaża, a u podnóża góry biegnie szeroki nadmorski bulwar.

Na samym środku Mierzei Wiślanej, między Zalewem Wiślanym a Bałtykiem, leży Krynica Morska. Urok ta miejscowość zawdzięcza niezwykłemu położeniu: z jednej strony oblewają ją słodkosłone wody Zalewu Wiślanego, a z drugiej fale Bałtyku, a cała Krynica tonie w gęstym sosnowym lesie. Stąd bierze się niepowtarzalny mikroklimat tego kurortu i uzdrowiska. Krynica ma dwa porty: rybacki (nad morzem) i żeglugi turystycznej (nad Zalewem Wiślanym). We wschodniej części letniska wznosi się 26-metrowa latarnia morska (z 1895 roku). Z jej tarasu roztacza się wspaniały widok.

Raj dla wodniaków

Interesujące kurorty, miejscowości przyciągające turystów, leżą także na Mazurach, w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Wśród nich prym wiedzie Giżycko, najbardziej gwarne miasto tego regionu. Położone jest w sercu mazurskiej krainy, w wąskim przesmyku, między jeziorami Niegocin i Kisajno. Jest centrum turystyki wodnej, wspaniałym miejscem wypoczynku dla ludzi aktywnych.

Żaglowiec „Chopin” na Jeziorze Mikołajskim/PanSG - praca własna, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Węgorzowie mówi się, że jest bramą do Mazur. Ten znany ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny, tonący w zieleni, rozciąga się w dolinie rzeki Węgorapy. Tu właśnie zaczyna się (lub kończy) najważniejszy szlak turystyki wodnej Wielkich Jezior Mazurskich.

Mrągowo, duży ośrodek turystyczny, znane letnisko, kojarzy się z Piknikiem Country. Leży między jeziorami Czas i Juna i jest doskonałą bazą wypadową dla turystów. Przyjeżdża się tu dla piękna przyrody. Lazur nieba w Mrągowie styka się z błękitem jezior, wspaniałe lasy zapraszają do wędrówek, a rzeki do wędkowania i organizowania kajakowych spływów.

Mikołajki, położone w przesmyku jezior Mikołajskiego i Tałty, okrzyknięte zostały „perłą Mazur” i „Wenecją Północy”. Latem to gwarne centrum turystyczne, które rozbrzmiewa szantami i żeglarskimi opowieściami. To ulubiony port wodników, węzeł dróg żaglowych z Giżycka i Rucianego-Nidy, cudowne miejsce dla tych, którzy lubią wodę, piękne krajobrazy i aktywny wypoczynek.

Wędrówki i kuracje

Zwolennicy aktywnego wypoczynku chętnie wybierają wakacje w górach. W Sudetach na miano kurortów zasługują Karpacz i Szklarska Poręba.

Karpacz, miasto położone w Karkonoszach, u podnóża Śnieżki, jest dziś najpopularniejszym miejscem w polskich Sudetach. Koniecznie trzeba tu odwiedzić kościółek „Wańcy” z XIII wieku (przywieziony tutaj z Norwegii w XIX wieku , autentyczny drewniany kościół Wikingów). Stąd warto udać się na Śnieżkę, w stronę schroniska „Samotnia”, a dalej – Strzechy Akademickiej.

Świątynia Wang to znak rozpocznawczy Karpacza w Karkonoszach/fot. Micha L. Rieser, Wikipedia

Szklarska Poręba, największy kurort Sudetów, leży u stóp Szrenicy (1362 m n. p. m). Jest doskonałą bazą wypadową dla wielbicieli górskich wycieczek: niedaleko Szklarskiej Poręby przebiega blisko 100 szlaków turystycznych. Warto wybrać się do Wodospadu Szklarki, schroniska „Kochanówka”, zwiedzić jaskinię Czerwoną Jamę, wdrapać się na Wysoki Kamień, zajrzeć do Schroniska pod Łabskim Szczytem, koło oryginalnych Kukułczych Skał. Na amatorów dłuższych wędrówek i wspinaczek czeka Szrenica.

Kurortem Gór Izerskich jest Świeradów Zdrój, ośrodek wypoczynkowy, uzdrowiskowy i sportów zimowych. Miasto zachowało specyficzny urok i harmonijny układ przestrzenny, a dzięki położeniu na stokach Gór Izerskich nad Kwisą, zalicza się do najbardziej malowniczych polskich uzdrowisk. Dzięki szczawom, wodom mineralnym i borowinom, leczy się tutaj choroby reumatyczne, choroby układu nerwowego i krążenia.

Kraina uzdrowisk

Warta polecenie jest Kotlina Kłodzka. Warto tu przyjechać dla malowniczych widoków średniowiecznych miasteczek, starych zamków, kościołów i opactw. Otoczona ze wszystkich stron górami, jest bogata w lecznicze zdroje i dobrze zagospodarowana turystycznie. Przebywając w Kotlinie Kłodzkiej, warto odwiedzić: forty w Srebrnej Górze, Kopalnię Złota w Złotym Stoku oraz XIV-wieczny most gotycki w Kłodzku. Kurorty Ziemi Kłodzkiej to: Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Lądek Zdrój i Duszniki Zdrój, które od dawna są znanymi uzdrowiskami.

Kudowa Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie (1783r.), szczycące się najłagodniejszym klimatem w Polsce. Dzięki wodom bogatym w szczawy alkaliczne, żelaziste, arsenowe i borowe leczy się tu choroby krążenia oraz związane ze złą przemianą materii.

Lądek Zdrój to ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy leżący w dolinie rzeki Biała Lądecka. Pierwsze wzmianki o tutejszych wodach mineralnych i borowinach pochodzą z 1242 roku, a pierwszy zakład ciepłych kąpieli otwarto tu pod koniec XV wieku. Wczasowicze spacerują po parku zdrojowym, leśnym ogrodzie drzew i krzewów egzotycznych i odwiedzają pijalnię wód.

Najmłodszym z kłodzkich kurortów, o najbardziej wiejskim charakterze, jest Polanica Zdrój. Największe bogactwo uzdrowiska stanowią wody mineralne ze źródeł Wielka Pieniawa i Pieniawa Józefa. Atrakcją dla kuracjuszy jest Park Zdrojowy z dywanami kwiatowymi, staw z podświetlaną fontanną, muszlą koncertową i park szachowy.

Duszniki Zdrój, położone są nad Bystrzycą Dusznicką, u podnóża Gór Bystrzyckich. Uzdrowisko istnieje od 1769 roku. Dziś to zadbane miasteczko, z deptakiem i pensjonatami, wolne jest od tłumów.

W Pieninach i Tatrach

Dużą popularnością wśród wczasowiczów cieszy się Szczawnica, kurort położony w Pieninach, nad malowniczym Dunajcem. Tu czekają na turystów łąki pełne kwiatów i motyli, skały, o których opowiada się legendy, wąwozy i rwące potoki. Szczawnica zawdzięcza sławę pięknemu położeniu, łagodnemu klimatowi i leczniczym wodom mineralnym. Wspaniałe górskie szlaki i lecznicze źródła sprawiają, że miasto przez cały rok pełne jest turystów.

Widok na zachodnią część placu Dietla w Szczawnicy/fot. Happa - praca własna, Wikipedia, CC BY 3.0

Mianem kurortu mogą poszczycić się: Bukowina Tatrzańska i Zakopane leżące w Tatrach. Bukowina Tatrzańska leży na Pogórzu Spisko- Gubałowskim, nad Białką. Leży ok. 1000 m n. p. m., to właśnie stąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków, obejmujących całe Tatry. Bukowina, położona 16 km od Zakopanego, przy drodze wiodącej przez Gubałówkę do przejścia granicznego na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, to także dobre miejsce na wycieczki w Tatry.

Perłą wśród kurortów jest Zakopane, zimowa stolica Polski. To najwyżej położone miasto w Polsce (750–1100 m n.p.m) w wąskiej kotlinie pomiędzy Tatrami a pasmem Gubałówki. O jego wyjątkowość decydują przede wszystkim góry objęte ochroną w Tatrzańskim Parku Narodowym, góralski folklor i malownicza drewniana zabudowa. Będąc w Zakopanem, koniecznie trzeba przespacerować się Krupówkami. Cennymi zabytkami są Witkiewiczowskie wille „Pod Jedlami” i „Koliba” oraz kaplica na Jaszczurówce. Turyści przebywający w Zakopanem mogą wybierać między spacerami po dolinach, a wyprawami w wyższe partie gór.

Krynica to jeden z bardziej popularnych kurortów górskich w Polsce, ośrodek turystyczno-wypoczynkowy i sportów zimowych. Miasto położone jest na wschodnich krańcach Beskidu Sądeckiego. Woda z krynickich źródeł pomaga leczyć m. in. choroby układu pokarmowego, nerek i anemię.

Choć śródziemnomorskie kurorty kuszą nas pewnym słońcem, to polskie wybrzeże Bałtyku nadal jest popularne. Piasek naszych plaż jest bezkonkurencyjny, a standard wypoczynku dorównuje najlepszym zachodnim wzorcom. Natomiast kurorty w górach kuszą miłośników aktywnego wypoczynku, wędrówek malowniczymi szlakami. Ci, którzy wolą spokojny relaks, korzystają ze spacerów po parkach zdrojowych, z zabiegów odnowy biologicznej lub z koncertów, kojących ciało i duszę.

 

Marcin Kowalewski

Centrum Podróży Alfa Mar, Gajowa 43

www.alfamar.pl

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor