Uzdrowiska w Polsce – po zdrowie i wypoczynek „do wód”
Ciechocinek, fot. Pixabay
Kuracjusze w Polsce nie mogą narzekać na brak wyboru: miejscowości słynących z naturalnych właściwości leczniczych jest wiele, w różnych częściach kraju. Swoją sławę zawdzięczają występowaniu określonych warunków klimatycznych oraz wód mineralnych (zdrojowisk) i borowin.
Inne z kategorii
Słoneczna Hiszpania. Polecimy z Bydgoszczy do Alicante
Wakacje na Cyprze z Bydgoszczy. Sprawdziliśmy ceny
W uzdrowiskach leczy się choroby przewlekłe, utrwala się wyniki leczenia szpitalnego i prowadzi rehabilitacje. Niektóre z miejscowości goszczą kuracjuszy od setek lat, a z ich dobroczynnego wpływu korzystali nawet królowie.
Najwięcej uzdrowisk zlokalizowanych jest w górach i nad morzem, i te cieszą się największą popularnością. Nad morzem funkcjonują sanatoria w województwie pomorskim: w Sopocie i Ustce, oraz w województwie zachodniopomorskim: w Świnoujściu, KamieniuPomorskim, Dąbkach, Kołobrzegu i Połczynie Zdroju.
Solanka nad Bałtykiem
Sopot, miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, uzdrowiskiem jest od 20 lat. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia narządów ruchu, reumatologiczne, układów krążenia i oddechowego. Do zabiegów wykorzystuje się solanki i borowinę. Solanka wypływa z tutejszego Źródła Świętego Wojciecha, z głębokości 800 metrów. Wykorzystuje się ją do kąpieli, inhalacji, także do picia.
Również w Ustce w kuracjach wykorzystuje się solanki i borowinę. W ośrodku dostępne są dla kuracjuszy zabiegi z zakresu: wodolecznictwa, ciepłolecznictwa, masaże i inhalacje.
Borowina i bogate źródła solankowo-chlorowe sprawiły, że Świnoujście już w XIX wieku było modnym kurortem. Można tu poczuć „bałtycką bryzę z domieszką borowiny”.
Uzdrowisko w Kamieniu Pomorskim słynie z tego, że posiada najnowszej generacji urządzenia wspomagające rehabilitację po urazie, m. in. egzoszkielet i lokomat.
Źródła bijące przy ujściu Parsęty do Bałtyku są od wieków bogactwem Kołobrzegu. Już w 1710 roku zbudowano tu pierwszą tężnię, wykorzystując miejscowe pokłady solankowe. Uzdrowisko w Kołobrzegu swoją błyskawiczną karierę zawdzięcza połączeniu zalet mikroklimatu (tzw. aerozol morski) z leczniczymi źródłami solankowymi i zalegającymi okoliczne łąki złożami borowiny. Pobyt w tym miejscu zalecany jest szczególnie osobom mającym problemy z kręgosłupem, stawami, układem oddechowym i krążenia. Leczy się tu również choroby tarczycy i alergologiczne schorzenia skóry.
Kąpiele na Dolnym Śląsku
Dużą popularnością wśród kuracjuszy cieszą się uzdrowiska w górach. W województwie dolnośląskim są to: Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Lądek Zdrój, Długopole Zdrój i Cieplice.
Liczne mineralne źródła Ziemi Kłodzkiej w Sudetach od wieków wykorzystywano do celów leczniczych. Dzięki nim Lądek, Kudowa, Polanica i Duszniki są od dawna znanymi uzdrowiskami. Pierwsze wzmianki o tutejszych wodach mineralnych pochodzą z 1242 roku, a pierwszy zakład ciepłych kąpieli otwarto tu pod koniec XV wieku. Kuracjusze przebywający w tym uzdrowisku mogą korzystać z różnych zabiegów z użyciem wody, m. in. z kąpieli perełkowych, natrysków, masaży podwodnych, hydromasaży, kąpieli wirowych kończyn.
W Kudowie Zdroju pierwsze zakłady kąpielowe powstały w 1636 roku, rozbudowano je w XVIII wieku. Wody do zabiegów pozyskiwane są ze źródeł: Marchlewski, Moniuszko i Śniadecki. Kudowską wodę zalecają kardiolodzy, ponieważ zawiera ona szczawy żelazowe, pomocne w chorobach krążenia.
W Dusznikach Zdroju uzdrowisko istnieje od 1769 roku. W sanatorium „Jan Kazimierz” stosuje się kompleksową diagnostykę i leczy się osteoporozę.
Największym bogactwem uzdrowiska w Polanicy Zdroju są wody mineralne ze źródeł Wielka Pieniawa i Pieniawa Józefa. Właściwości polanickich wód (szczawy ziemno-żelazisko-alkaiczne) i łagodny podgórski klimat sprawiają, że leczy się tu schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne, również choroby wrzodowe żołądka i jelit.
Szczawnica, plac Dietla/fot. Happa, Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Sanatorium Szczawnica-Zdrój i Jedlina Zdrój (14 km od Szczawna) działają pod wspólnym szyldem. Pierwsze sanatorium powstało tu w 1815 roku. Ponad 40 wypływów wód mineralnych zgrupowanych jest w czterech źródłach. Kuracjusze mogą tu korzystać m. in. z zabiegów hydroterapii, inhalacji i masaży.
Świeradów Zdrój i Czerniawa Zdrój to kurorty malowniczo położone w Górach Izerskich, w dolinie Kwisy. Inhalacje i kąpiele wykonywane są z użyciem miejscowych wód mineralnych.
Specjalnością uzdrowiska w Długopolu Zdrój są suche kąpiele w naturalnym dwutlenku węgla. Natomiast uzdrowiska w Cieplicach słyną z wód termalnych, działających rozgrzewająco i antybakteryjnie. Zapobiegają one m. in. krystalizacji kwasu moczowego i tworzeniu się kamieni nerkowych.
Uzdrowiska
Do górskich uzdrowisk należą również znajdujące się w Małopolsce: Szczawnica, Muszyna, Krynica Zdrój, Rabka Zdrój, Piwniczna Zdrój, Wysowa Zdrój, Wieliczka i Bochnia.
Szczawnica to pienińskie uzdrowisko położone nad malowniczym Dunajcem. Korzystny klimat oraz liczne źródła wód mineralnych powodują, że tutejsze ośrodki specjalizują się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, pokarmowego i alergii.
Na przełomie XVIII i XIX wieku powstał pierwszy zakład kąpielowy, dzięki któremu Krynica została urzędowo nazwana zdrojem. W połowie XIX wieku wybudowano Stare Łazienki Mineralne i Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnię Główną oraz liczne pensjonaty. Z pięciu naturalnych zdrojów i 18 odwiertów tryskają codziennie setki tysięcy litrów wody o różnych właściwościach leczniczych. Szczawy mineralne wykorzystuje się w kuracji pitnej i do leczenia kąpielowego. Szczawy wodorowęglanowo- magnezowe leczą niedokrwistość oraz wspomagają funkcjonowanie przewodu pokarmowego i dróg moczowych.
Klimat, walory turystyczno-krajobrazowe i złoża mineralnych wód leczniczych wpłynęły na powstanie uzdrowisk w Rabce Zdroju, mieście u podnóża Gorców: Beskidu Wyspowego. Od 160 lat leczy się tutaj i rehabilituje dzieci i dorosłych.
Solanki rabczańskie są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Pierwsze wzmianki o zdrowotnych właściwościach solanki z Rabki pochodzą z 1721 roku, a w 1864 roku wybudowano tu pierwsze łazienki. Leczy się tu choroby układu oddechowego i krążenia, choroby reumatyczne i alergie.
W Muszynie, oddalonej siedem kilometrów od Krynicy Górskiej, leżącej w Dolinie Popradu, leczy się schorzenia układu pokarmowego, moczowego, nerwice, choroby wydzielania wewnętrznego i niedokrwistości.
W Wysowej Zdrój, miejscowości w Beskidzie Niskim, znajduje się jedyne uzdrowisko w Polsce prowadzące Ośrodek Dializy Pozaustrojowej. Leczy się tu przede wszystkim choroby układu pokarmowego i dróg oddechowych. Można skorzystać z leczniczych kąpieli w wodzie mineralnej, biczów i masaży podwodnych.
Krynica Zdrój/fot. Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
W Wieliczce i Bochni znajdują się najbardziej oryginalne uzdrowiska w Polsce, uzdrowiska podziemne. W Wieliczce, znanej z zabytkowej Kopalni Soli, zlokalizowane zostało pierwsze w świecie podziemne sanatorium alergologiczne. Uzdrowisko działa od 1974 roku. Prowadzi działalność leczniczą w komorach solnych na trzecim poziomie kopalni, 135 metrów pod ziemią. W leczeniu wykorzystywane są właściwości soli kuchennej, wolnej od zanieczyszczeń i alergenów. Leczy się tu chorych na astmę, chroniczny nieżyt oskrzeli i rozedmę płuc.
Również w Bochni, w najstarszej w Europie kopalni soli, mieści się kompleks uzdrowiskowy. Pod ziemią znajduje się część miejscowego uzdrowiska, tutaj są leczone infekcje dróg oddechowych, nieżyt nosa, gardła i krtani.
Na Podkarpaciu można skorzystać z uzdrowiska w Polańczyku i Iwoniczu Zdroju. Polańczyk, niegdyś niewielka wieś, zawdzięcza karierę turystyczną odkryciu leczniczych wód chlorkowych i bromkowych. W latach 70. zbudowano tu sanatoria i domy wczasowe. Natomiast w jednym z najstarszych polskich uzdrowisk, Iwoniczu Zdroju, kuracjusze mogą korzystać z wszelkich kąpieli, inhalacji, kuracji pitnych, okładów borowinowych i masaży. Tutejsze źródła wód mineralnych znane są od 1578 roku.
Zdrowie dla serca
W województwie lubelskim działają uzdrowiska w Nałęczowie i Krasnobrodziu. Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko dedykowane wyłącznie leczeniu chorób kardiologicznych. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie, nerwice serca i prowadzi się rehabilitację po zawałach. Lecznicze właściwości wód mineralnych i złoża borowin odkryto już ok. 1800 roku. Od ponad 200 lat kuracjusze korzystają z pijalni wód bogatych w szczawy żelazisto-wapienne.
Natomiast w Krasnobrodziu pacjenci korzystają z kąpieli leczniczych, okładów borowinowych, suchych kąpieli w dwutlenku węgla. Pierwsze sanatorium działało tu już w 1884 roku i pomagało chorym na gruźlicę.
Sól solanek, z których korzystają kuracjusze w Augustowie, w województwie podlaskim, ma gorzki smak, gdyż zawiera duże ilości siarki.
Nałęczów, park Zdrojowy/fot. Henryk Bielamowicz, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
W Busku Zdroju w województwie świętokrzyskim pierwsze sanatorium powstało w 1828 roku. Kuracjusze mają do dyspozycji wodę siarczkową oraz solankę jodłową.
W Konstancinie-Jeziornej w województwie mazowieckim do zabiegów używana jest solanka z Tężni Solankowej. W Centrum Terapii Narządu Ruchu „Biały Dom”, gdzie prowadzi się kompleksową rehabilitację narządów ruchu, wykorzystuje się między innymi egzoszkielet.
Tężnie na Kujawach
W województwie kujawsko-pomorskim działają uzdrowiska w Ciechocinku, Inowrocławiu i w miejscowości Wieniec Zdrój. Ciechocinek uważany jest za „perłę uzdrowisk polskich”.Niepowtarzalny charakter kurort zawdzięcza przede wszystkim unikatowym konstrukcjom, wokół których unoszą się solankowe opary. Od
Również w Inowrocławiu wybudowano tężnię, o długości 300 metrów. Kuracjusze korzystają z inhalacji, kąpieli solankowych i kąpieli kwas-węglowych. W wolnych chwilach korzystają ze spacerów po Parku Solankowym
Przegląd uzdrowisk w Polsce świadczy o tym, że kuracjusze mają duży wybór. Poszczególne sanatoria leczą różne schorzenia i proponują różne zabiegi, w zależności od potrzeb pacjenta.
Marcin Kowalewski
Centrum Podróży Alfa Marj