Pogoda w Bydgoszczy 30 cze 2019 | Redaktor
Jest lato, to musi być gorąco. To jest odwieczne prawo natury… [POGODA]

Wczoraj w najcieplejszym momencie było w Bydgoszczy było 28,4 stopnia. Dziś temperatura przekroczy 30 stopni — i to niemal w całej Polsce.

Choć zacząłem w tytule od parafrazy znanej sceny z „Misia” Stefana Barei, to jednak musimy być przygotowani na znaczne, bo około dziesięciostopniowe ochłodzenie i opady przelotne już od  jutra.

Jesteśmy pomiędzy bałkańskim wyżem „Vera”, a niżem „Nasir”, którego centrum wchodzi nad wybrzeże Norwegii. Trzeba pamiętać, że niże Atlantyckie powstają na styku powietrza ciepłego i chłodnego i dlatego, obracając masy powietrza, prowadzą front ciepły, a za nim idzie front chłodny.  Dzisiaj będziemy w ciepłym wycinku tego niżu, w powietrzu bardzo suchym, więc niebo będzie raczej bezchmurne, nie ma w powietrzu pary wodnej, z której by mogło powstać zachmurzenie konwekcyjne. 

Epizody upału i gwałownego ochłodzenia powstają stąd, że masy powietrza przenoszone są na przemian z gorących i chłodnych obszarów kuli ziemskiej, zależnie od rozkładu tzw. fali Rossby'ego, której linia rozdziela zimne powietrze okołobiegunowe od ciepłego powietrza strefy „umiarkowanej”.

Oczywiście, niezależnie od napływu mas gorącego powietrza, istnieje też wpływ nasłonecznienia w danym miejscu. Podłoże nagrzewa się przez promieniowanie słoneczne, a powietrze ogrzewa się przede wszystkim od podłoża. 

IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem w województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim oraz części woj. mazowieckiego i opolskiego. Prognozuje się tam temperaturę maksymalną w dzień 30-34 stopni, a minimalną w nocy - od 17 do 20 st. 

U nas powinno być dziś maksymalnie około 30 – 31 stopni i bezchmurnie. Jutro ochłodzenie — zachmurzenie wzrośnie, około południa mogą wystąpić przelotny deszcz i burze. Temperatura maksymalna około 22 stopni. We wtorek jeszcze chłodniej — około 20 stopni w najcieplejszym momencie, przy silnym wietrze zachodnim. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.25, a zajdzie o 21.18. Dzień będzie trwał 16 godzin i 52 minuty. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor