Pogoda w Bydgoszczy 7 sie 2018 | Redaktor
Preludium [POGODA]

Dziś dopiero będziemy mieli preludium kilkudniowych upałów. Temperatura maksymalna w Bydgoszczy osiągnie około 28 stopni przy bezchmurnym niebie.

Valentin się umacnia [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 07:08

Fiński niż [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 05:18

To co będzie się działo w atmosferze w ciągu najbliższego tygodnia, przedstawił francuski serwis meteorologiczny w fantastycznej animacji, do której link za chwilę podam. Wczoraj pisałem, że po odsunięciu się niewielkiego wyżu znad Niemiec nad Ukrainę, do naszych zachodnich granic zaczyna zbliżać się zatoka wielkiego niżu atlantyckiego. Pisałem też, że sytuacja ta będzie sprzyjać napływowi gorącego powietrza z południa. Będzie tak dlatego, że niż atlantycki obraca - jak każdy niż na półkuli północnej - masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To spowoduje kierowanie do nas tropikalnego powietrza znad zachodniej Afryki, poprzez półwysep Iberyjski, Francję, a następnie - po północnej stronie Alp - przez południowe Niemcy i Czechy do Polski.

Ale ciekawe jest też, co będzie się działo później. Wspomniany niż atlantycki będzie bowiem miał charakter quasi-stacjonarny, czyli pozostanie na dłużej w obecnym miejscu.  Wirując dalej, ściągnie kolejne masy powietrza, te, które obecnie znajdują się po jego północno zachodniej stronie, czyli... znad Grenladii.  Kiedy to zimne powietrze zostanie ściągnięte w nagrzane rejony Europy środkowej, skończy się to gwałtownymi burzami i nawałnicami. Stanie się to w okolicach przyszłego weekendu. Cały ten proces w ciągu kliku sekund świetnie pokazuje właśnie wspomniana animacja https://www.facebook.com/Meteociel.fr/videos/2414456561905651. Jak silne będa te nawałnice, nie sposób dziś przewidzieć, więcej będzie wiadomo za kilka dni. Niektórzy jednak już dziś obawiają się powtórki z ubiegłego roku, kiedy burzowe superkomórki zniszczyły znaczne obszary Borów Tucholskich.

Dziś dopiero będziemy mieli preludium kilkudniowych upałów. Temperatura maksymalna w Bydgoszczy osiągnie około 28 stopni przy bezchmurnym niebie. Jutro już będzie 30 stopni.

Wiatr słaby, zmieni kierunek na południowy. Ciśnienie utrzymuje się na stałym poziomie 763 mm słupka rteci (1017 hPa) i nieznacznie się waha.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.14, a zajdzie o 20.32. Dzień będzie trwał 15 godzin i 18 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor