Pogoda w Bydgoszczy 23 lut 2018 | Redaktor
Rozpogodzenie, mróz i smog [POGODA, 6.45]

Dziś będzie pogodnie, choć mogą zdarzyć się okresy większego zachmurzenia. Temperatura maksymalna -2 stopnie.

Dzisiejszy spadek temperatury do minus 10 stopni rano nie jest wynikiem wcześniejszego nadejścia ochłodzenia, o którym pisałem wczoraj, ale powstał w wyniku rozpogodzenia, które nastąpiło w nocy, i dzięki któremu ciepło zostało wypromieniowane z powierzchni ziemi. Tego typu zjawiska powodują nie tylko gwałtowne ochłodzenie, ale również tak zwaną inwersję.  Polega ona tym, że powietrze w pobliżu ziemi ochładza się w takim wypadku szybciej niż w wyższych warstwach atmosfery. Powstaje więc anomalia, wzosząc się wyżej trafilibyśmy na cieplejsze powietrze. W związku z tym zostaje zablokowany naturalny pionowy ruch powietrza. Dodatkowo mamy bezwietrzną pogodę.  Wszystko to stwarza idealne warunki do powstawania smogu. Przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza już obserwujemy na mapach zanieczyszczeń, a z całą pewnością w ciągu dnia, gdy uruchomione zostaną piece centralnego ogrzewania, one jeszcze wzrosną.
 
Dziś będzie pogodnie, choć mogą zdarzyć się okresy większego zachmurzenia. Temperatura maksymalna -2 stopnie, ciśnienie wynosi 770 milimetrów słupka rtęci czyli 1026 hektopaskali i w ciągu najbliższej doby nieco spadnie, a następnie znów wzrośnie.
 
Ten spadek ciśnienia będzie związany z krótkotrwałym wzrostem prędkości wiatru jutro, co pozwoli na jakiś czas obniżyć poziom smogu.
 
Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 6.49, zajdzie o 17.15. Dzień będzie trwał 10 godzin i 26 minut. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor