Pogoda w Bydgoszczy 23 sty 2019 | Redaktor
Smog snuje się nocą [POGODA]

Sytuacja pogodowa sprzyjająca tworzeniu smogu, czyli zimowy wyż z inwersją temperatur, będzie trwała jeszcze kilka dni.

Jest upał — musi być ostrzeżenie [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 14:37

Kontynuacja [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 06:37

Rozkład ciśnienia w atmosferze nad Europą zaczął się przekształcać.  Odchodzi na wschód wyż, który jeszcze wczoraj był nad Krymem. Przepływ powietrza zmienia się z południowego na wschodni, co bezpośrednio poznać można po kierunku wiatru. Napływać będzie stopniowo powietrze coraz chłodniejsze. Utrzyma się zachmurzenie warstwowo kłębiaste. To właśnie ono zminiejsza, a nawet uniemożliwia pionowy ruch powietrza. Cząsteczki gazów, a z nimi pyły i inne zanieczyszczenia, nie mogą uciec w wyższe wartstwy atmosfery. W ten sposób tworzy się smog. Tak niestety będzie jeszcze kilka dni. Trzeba sobie uświadomić, że smog jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym, bo w miastach musi funkcjonować ogrzewanie i jakiś poziom zanieczyszczeń jest nieusuwalny, możemy co najwyżej wpływać na jego rozmiar.

Sytuacja pogodowa sprzyjająca temu niekorzystnemu zjawisku, czyli zimowy wyż z inwersją temperatur, będzie jeszcze trwała kilka dni.  W zimowym wyżu szczególnie niekorzystna jest tak zwana  nocna inwersja przyziemna. Całkowicie uniemozliwia ona wymianę powietrza, już na bardzo niskim poziomie, tak więc dymy z komina snują się przy podłożu. Jesli ktoś może, warto ograniczyć palenie węglem zwłaszcza nocą.

Wracając do bieżącej pogody: w nocy mieliśmy dość istotny spadek temperatury, związany z rozpogodzeniem; wyniosła ona -8,3 stopnia. Dziś w Bydgoszczy będzie zachmurzenie małe lub umiarkowane, okresami może być duże. Temperatura maksymalna od wyniesie około - 3 stopnie. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 7.46, a zajdzie o 16.14. Dzień będzie trwał 8 godzin i 28 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor