Pogoda w Bydgoszczy 10 cze 2019 | Redaktor
Upał i burze [POGODA]

Nad Wyspami Brytyjskimi utworzył się niż, jest to tak zwany niż odcięty, czyli cyklon, który powstał z wyizolowanej „bańki” zimnego powietrza.

Poprawa [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 08:32

Uspokojenie i chłód [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 10:01

Paradoksalnie oznacza to, że do nas napłyną masy powietrza tropikalnego. Nie dziwi nas to tak bardzo, jeśli pamiętamy, że niż na półkuli północnej obraca masy powietrza w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Fala upałów może potrwać kilka dni. Już dziś będzie w Bydgoszczy do 30 stopni, jutro 32, najgoręcej może być w środę, nawet do 34 stopni. Ponadto pamiętać trzeba o zjawisku tak zwanej miejskiej wyspy ciepła, które sprawia, że w obszarze zurbanizowanym temperatura jest jeszcze wyższa.

Co więcej, te masy powietrza, które do nas napływają, są niezwykle podatne na powstawanie burz. Burze są zjawiskami bardzo złożonymi. Na ich rozwój oraz siłę wpływa bardzo wiele czynników, zdecydowanie zbyt wiele, by można było je opisać w krótkiej prognozie. Nie mniej jednak powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo wysoki punkt rosy, z którym będziemy mieli do czynienia w ciągu najbliższych dni. Gdybyśmy potrafili wydzielić, np. zamknąć w naczyniu, jakiś fragment otaczającego nas powietrza i zaczęli je ochładzać, to w pewnym momencie pojawią się krople wody — para wodna zacznie się skraplać. Temperatura, przy której to się stanie, nazywa się punktem rosy. Otóż ten punkt rosy będzie wynosił blisko +20 stopni, a to oznacza, że powietrze będzie miało ogromną zawartość pary wodnej. Jeśli takie powietrze ochłodzi się w górnych warstwach atmosfery, burza z ulewą jest gotowa.

Są też inne parametry, które wskazują na prawdopodobieństwo burz. Jednym z nich jest energia chwiejności w atmosferze. W najbliższych dniach ma ona osiągnąć ogromną wartość, 3000 J/kg. Zwykle w Europie nie przekracza ona dwóch tysięcy. Ale właśnie ze względu na złożoność zjawiska burzy, ta wartość nie mówi nam, że burza wystąpi. Jeśli jednak wystąpi, to może być bardzo groźna, ze względu zarówno na ilości wody jak i siłę wiatru.

Wróćmy do prognozy na najbliższe dni. Dziś rano przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane lub duże z opadami deszczu. Później powinno się rozpogodzić, pod koniec dnia mogą wystąpić burze. Temperatura maksymalna wyniesie około 30 stopni. Wiatr będzie umiarkowany lub dość silny (około 20 km/h), z południowego wschodu.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura minimalna wyniesie około 18 stopni.

Jutro upał powyżej 30 stopni, przy małym zachmurzeniu i nieco słabszym, południowym wietrze. Prawdopodobieństwo burz największe będzie po południu i wieczorem.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.21, a zajdzie o 21.13 Dzień będzie trwał 16 godzin i 51 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor