Pogoda w Bydgoszczy 13 cze 2019 | Redaktor
Wreszcie będzie trochę chłodniej [POGODA]

Nad południową Skandynawią znajduje się niż „Jörn”. Jego pofalowany font atmosferyczny właśnie wchodzi od zachodu nad Polskę.

Powtórka [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 07:10

Przedzimowe słoty [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 30 lis 07:03

Gdy piszę tę prognozę, o godzinie szóstej rano, strefa zachmurzenia frontowego właśnie zbliża się do Bydgoszczy, niebo zaczyna się chmurzyć, choć jeszcze pół godziny temu było bezchmurne.

Około południa i po południu za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie, natomiast na wschód od linii wyznaczonej mniej więcej miastami Olsztyn – Toruń – Wrocław, zalegać będzie nadal upalna  masa powietrza.

Zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże. Przelotne opady deszczu i burze mogą wystąpić głównie po południu. W czasie burz może padać grad, a porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie około 25 stopni. Wiatr słaby lub umiarkowany, jeszcze w nocy wiał z południa, obecnie skręca na zachodni, w ciągu dnia zmieni kierunek na północno-zachodni i północny. 

W nocy strefa zachmurzenia odsunie się na wschód. U nas zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane i raczej już bez deszczu. Temperatura minimalna wyniesie około 15 stopni.

Jutro pogodnie, temperatura maksymalna około 27 stopni. 

Szczęśliwie ominęły nas na razie gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Natomiast obena sytuacja pogodowa, jak już pisałem, sprzyja powstawaniu burz, a nawet najgrożniejszej ich odmiany, czyli superkomórek. W poniedziałek taka superkomórka przechodziła przez Pomorze i Kaszuby. Przedwczoraj — przez wschodnie Niemcy, skraj Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego. Dziś w nocy mieliśmy linię zbieżności w rejonie Bydgoszczy, IMGW nawet wydało ostrzeżenie o burzach między godziną 2-gą a 7mą. Do burz jednak w Bydgoszczy nie doszło — wystąpiły na zachodzie województwa. Prognozowanie takich zjawisk jest skrajnie trudne, możliwe jedynie w bardzo krótkiej perspektywie czasowej i jedynie na podstawie  wnikliwej obserwacji radarowej i satelitarnej, analizując stan rozwoju konwekcji w istniejących już  systemach chmur. Modele numeryczne nam tu nie pomogą. 

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.20, a zajdzie o 21.15 Dzień będzie trwał 16 godzin i 54 minuty. 

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor