Pogoda w Bydgoszczy 1 maj 2019 | Redaktor
Zbliża się koniec suszy? To bardzo prawdopodobne [POGODA]

Front chłodny z północy, związany z niżem Werner znad Finlandii, dotrze do nas już dziś po południu.

Po północnej stronie frontu [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Dzisiaj 04:59

Chłodny front przyjdzie po południu [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 04:52

Temperatura już się obniżyła, dziś rano było w Bydgoszczy tylko +2 stopnie, ale to nie koniec ochłodzenia. Po południu się zachmurzy i może padać deszcz, a temperatura, która około południa osiągnie maksymalnie 15 stopni, spadnie wieczorem do około 10 i na tym mniej więcej poziomie utrzyma się przez dwie doby. Zachmurzenie duże spodziewane jest również jutro, z możliwością przelotnego deszczu. W piątek, 3 maja, jest szansa na rozpogodzenie, ale będzie zimno, nadal około 10 stopni.

Długoterminowy model GFS wskazuje, że nadszedł chyba — przyspieszony nieco — okres majowego zimna, w ludowej meteorologii znany jako „trzech ogrodników i zimna Zośka”. Ta faza chłodu rzeczywiście powtarza się z zadziwiającą regularnością w maju, choć są wyjątkowe lata bez „ogrodników”, do takich wyjątków należał rok ubiegły.

Co jednak ważniejsze, kiedy analizuje się wyniki długoterminowego modelu GFS, widać, że wraz z ochłodzeniem przyjdzie do nas strefa intensywnych wielodniowych opadów deszczu. To jest bardzo dobra wiadomość, ze względu na trwającą katastrofalną suszę, która wprawdzie częściowo wyrządziła już szkody nieodwracalne, ale gdyby trwała nadal, byłyby one jeszcze większe. Susza nie tylko wpływa na plony, ale powoduje trudne do opanowania pożary lasów. Teraz jest szansa, że susza się skończy. Wprawdzie w najbliższych dniach opady, jeśli wystąpią, będą bardzo niewielkie, to jednak przyszły tydzień ma przynieść sporą ich akumulację. Pewności co do tego jednak jeszcze mieć nie możemy — zawsze podkreślam, że prognozy długoterminowe zawierają spory margines błędu.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.16, a zajdzie o 20.16. Dzień będzie trwał równe 15 godzin.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor