Jechał zygzakiem. Motorowerzystę z 3,5 promila zatrzymali policjant i strażnik leśny
fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne — nie ma związku z opisywanym wydarzeniem
Dzielnicowy ze żnińskiej komendy, podczas wspólnej służby ze strażnikiem leśnym, zatrzymali nietrzeźwego motorowerzystę. Mężczyzna miał w organizmie blisko 3,5 promila alkoholu. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.
Inne z kategorii
Młodzieńcza brawura na crosie. Nie spodziewał się takiego finału
Kryminalny po służbie zatrzymuje złodzieja. 24-latek ma na koncie więcej kradzieży
Wczoraj (20.1), kilka minut po godzinie 12.00, dzielnicowy ze żnińskiej komendy, wspólnie z funkcjonariuszem Straży Leśnej, patrolowali teren miejscowości Annowo w gminie Gąsawa. Ich uwagę zwrócił wówczas motorowerzysta, który nie był w stanie utrzymać prostego toru jazdy. Dlatego funkcjonariusze postanowili sprawdzić co jest przyczyną tego zachowania i zatrzymali go do kontroli drogowej. Kiedy tylko rozpoczęli legitymowanie, od razu wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 48-latek miał w organizmie blisko 3,5 promila.
Mieszkaniec gminy Gąsawa wkrótce usłyszy zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo przewidziana jest kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie co najmniej 5 000 złotych. Sąd orzeka również zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres od 3 do 15 lat.
Jazda motorowerem (lub innym pojazdem) przy stężeniu alkoholu we krwi na poziomie 3,5 promila jest skrajnie niebezpieczna i praktycznie niemożliwa do wykonania w sposób kontrolowany. Przy takim poziomie alkoholu organizm jest w stanie silnego zatrucia, a zdolności psychofizyczne są drastycznie ograniczone.
Prawdopodobne objawy u osoby prowadzącej motorower przy 3,5 promila:
-
Skrajne zaburzenia koordynacji ruchowej:
- Brak równowagi uniemożliwia stabilne utrzymanie motocykla.
- Ruchy są nieprecyzyjne, a reakcje opóźnione.
-
Zaburzenia percepcji:
- Osoba nie widzi wyraźnie, ma trudności z oceną odległości i prędkości.
- Często występuje podwójne widzenie.
-
Osłabione reakcje:
- Czas reakcji na zagrożenie może być wielokrotnie wydłużony.
- Kierowca nie jest w stanie odpowiednio zareagować na sytuacje na drodze.
-
Zaburzenia świadomości:
- Możliwe omdlenia, dezorientacja, a nawet utrata przytomności podczas jazdy.
-
Brak oceny ryzyka:
- Osoba z tak wysokim stężeniem alkoholu traci zdolność racjonalnej oceny sytuacji i może podejmować skrajnie ryzykowne zachowania.
Konsekwencje:
-
Wysokie ryzyko wypadku:
- Prowadzenie motocykla lub innego pojazdu w takim stanie prawie na pewno zakończy się wypadkiem, który może być śmiertelny dla kierowcy, pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego.
-
Prawne konsekwencje:
- Jazda pod wpływem alkoholu na poziomie powyżej 0,5 promila jest w Polsce przestępstwem (art. 178a Kodeksu karnego).
- Przy 3,5 promila, jeśli dojdzie do wypadku, kierowca może być oskarżony o spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
-
Moralna odpowiedzialność:
- Taka jazda stanowi zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale także dla życia innych ludzi, co czyni to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialnym.
Podsumowanie:
Jeśli ktoś prowadzi pojazd przy 3,5 promila, to jest to działanie niekontrolowane, niemal samobójcze i skrajnie nieodpowiedzialne. Zdecydowana większość osób przy takim poziomie alkoholu ma problemy z utrzymaniem równowagi nawet na nogach, a co dopiero na motorowerze. Jeżeli widzisz taką sytuację, należy natychmiast powiadomić policję (112), aby zapobiec potencjalnej tragedii.
Źródło: Policja. Komentarz własny.