Łatwo o tragedię na mrozie. Nie wahaj się, dzwoń!
fot. KWP w Bydgoszczy (archiwum)
Czas niskich temperatur jest bardzo niebezpieczny dla osób bezdomnych. Policjanci kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać. - Nie bądźmy obojętni i alarmujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie - apelują funkcjonariusze.
Inne z kategorii
Tragedia na DK 10 w Przyłubiu. Dwie ofiary śmiertelne [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Policjanci ratowali ofiary pożaru w Bydgoszczy [WIDEO]
Policjanci na terenie miasta i powiatu przez całą zimę zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Odnajdując takie osoby, proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
W środę (23 stycznia) przed godziną 11.00 dyżurny koronowskiej policji otrzymał informację o nietrzeźwym mężczyźnie, który nie był w stanie poruszać się o własnych siłach. O pomoc funkcjonariuszy poprosił pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrczu. Patrol z Koronowa przyjechał na miejsce i zabrał mężczyznę celem wytrzeźwienia.
Policja apeluje o reagowanie i informowanie o osobach bezdomnych, pozostających na zewnątrz, samotnie mieszkających seniorach czy nietrzeźwych śpiących na ławkach. Podczas srogich mrozów, niewiele potrzeba, aby doszło do tragedii. Zadzwońmy z taką informacja pod 997 lub 112. Patrole dotrą w te miejsca i sprawdzą, jak można pomóc.
– Pamiętajmy, że taka informacja może uratować ludzkie życie. Policjanci sprawdzą każde zgłoszenie i jeśli będzie taka potrzeba, funkcjonariusze dowiozą osobę potrzebującą w miejsce dla niej bezpieczne – mówią mundurowi.
Źródło: KWP w Bydgoszczy
Warto wiedzieć: w okresie zimowym Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn (ul. Fordońska 422) oraz Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi (ul. Polanka 9) pełnią funkcje interwencyjne tzn. przyjmują osoby potrzebujące schronienia, niezależnie od skierowań.
Noc w cieple można spędzić także w ogrzewalni przy ul. Koronowskiej 14 (codziennie od 18.00 do 8.00). Tu także nie potrzeba skierowań, przyjmowane są osoby, które w wydychanym powietrzu nie mają więcej niż dwa promile alkoholu.
SPROSTOWANIE: Od bieżącego roku w ogrzewalni również nie można być pod wpływem alkoholu.
Miejsca, gdzie w ciągu dnia można otrzymać pomoc żywieniową (w niektórych miejscach także odzieżową i medyczną):
- Stowarzyszenie Św. Wincentego à Paulo, ul. Ossolińskich 2 (lewe skrzydło bazyliki), tel. 52 322 53 52:
- Centrum Pomocy Betlejem (Caritas), ul. Drukarska 6, tel. 52 3495009
- Kuchnia św. Brata Alberta, ul. Koronowska 14, tel. 52 327 73 55
- Centrum Chrześcijańskie Kanaan Misja Betezda, ul. Czartoryskiego 12, tel. 52 321 35 28