POLICJA 997 25 cze 11:18 | Redaktor
Nie bądź zombi! W tej grze nie ma dodatkowych żyć [WIDEO]

fot. KMP Bydgoszcz

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje, nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi. Sprzyjać temu z pewnością też będą zbliżające się wielkimi krokami wakacje – czas nie tylko beztroskiego odpoczynku, ale także poznawania nowych miejsc i zawierania kolejnych znajomości. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna eksperymentować z narkotykami prędzej czy później zacznie być uzależniony. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy ktoś ma słabą, czy silną wolę, wziął raz czy dziesięć razy – tu jedyne znaczenie ma to, że zaczęło się brać. Jak mówią specjaliści, w przypadku np. fentanylu, jednego z najsilniejszych leków przeciwbólowych, jaki obecnie istnieje, stosowanego m.in. w onkologii i medycynie paliatywnej – jeśli zacznie się go przyjmować bez wyraźnych wskazań medycznych, w sposób niekontrolowany, uzależnienie następuje dużo szybciej niż po innych środkach o działaniu narkotycznym.

Chcąc dotrzeć do młodych osób oraz chcąc zwrócić ich uwagę na ten problem, w Biurze Komunikacji Społecznej KGP zrodził się pomysł na stworzenie spotu skierowanego do tej grupy społecznej. Powstał on z udziałem słuchaczy kursu podstawowego zawodowego z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Niektóre ze scen w tym kilkunastosekundowym filmiku mogą wydawać się drastyczne – ale możecie nam  wierzyć, że rozpacz najbliższych, kiedy funkcjonariusze informują ich o śmierci ukochanego dziecka z powodu przedawkowania narkotyków, jest traumatycznym przeżyciem dla obu stron. Dlatego też chcemy dotrzeć bezpośrednio do młodych osób, potencjalnie zagrożonych narkomanią, aby ustrzec je przed tragicznymi konsekwencjami zażywania środków odurzających i psychoaktywnych. Narkomania to dramat nie tylko osoby zażywającej, ale także jej najbliższego otoczenia. 

- Spot będzie emitowany w naszych mediach społecznościowych. Zachęcamy do udostępniania go w swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wierzymy też, że dzięki temu spotowi młodzi ludzie nie podejmą gry, w której przeciwnik, jakim są narkotyki, oszukuje już od samego początku. - informuje policja.

 

Od stycznia 2022 r. do połowy kwietnia 2024 r. zabezpieczono dokładnie 252,2 g fentanylu i jego pochodnych. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy polska Policja prowadziła 20 postępowań przygotowawczych powiązanych z fentanylem. W toku spraw ustalono łącznie 22 podejrzanych.

Dla porównania w całym ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli w naszym kraju około 21 ton środków odurzających, a tylko przez 5 miesięcy tego roku było to 17,5 tony. W roku 2023 Policja wszczęła 37 728 postępowań o czyny określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, zaś od stycznia do maja 2024 r. liczba wszczętych postępowań wyniosła 16 577.

 

źródło: KMP Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor