Podejrzani są o zbrodnię vatowską. Grozi im nawet do 25 lat więzienia [WIDEO]
fot. Policja
Z ustaleń funkcjonariuszy CBŚP i kujawsko-pomorskiej Służby Celno-Skarbowej, że w proceder „kupowania kosztów” w celu nielegalnego obniżenia podatku może być zamieszanych nawet 150 firm. Wśród zatrzymanych znajdują się dwie osoby podejrzane o zbrodnie vatowskie, którym grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.
Inne z kategorii
Tragedia na DK 10 w Przyłubiu. Dwie ofiary śmiertelne [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Policjanci ratowali ofiary pożaru w Bydgoszczy [WIDEO]
Blisko 160 policjantów CBŚP z Zarządów w Bydgoszczy, Radomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach oraz KWP w Bydgoszczy, KMP w Białej Podlaskiej, KPP w Łosicach i Złotowie oraz 17 funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu przeprowadziło w poniedziałek (18 marca) akcję, podczas której zatrzymano 14 osób i przeszukano blisko 100 obiektów, m.in. domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Podczas akcji zabezpieczono dokumentację, telefony komórkowe, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci jako materiał dowodowy w sprawie.
W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zatrzymanym przedstawiono zarzuty, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów. Wśród zatrzymanych znajdują się dwie osoby podejrzane o zbrodnie vatowskie, którym grozić może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.
Według śledczych grupa mogła działać w 2018 roku, na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, w szczególności w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT, dot. rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami. Według śledczych działania te faktycznie służyły tzw. „kupowaniu kosztów”. Dzięki temu odbiorcy takich faktur nielegalnie obniżali należny podatek, poświadczając tym samym nieprawdę. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet 150 firm. Z zebranego materiału wynika, że wystawiono w ten sposób blisko pięć tysięcy faktur na łączną kwotę ponad 63 mln zł.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
Źródło i foto: Policja