Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je, by nie skradziono ci tożsamości!
fot. ilustracyjna, Pixabay
Aby uniknąć kradzieży tożsamości, utracone dokumenty należy jak najszybciej zastrzec w banku – dotyczy to zarówno karty płatniczej, jak i np. dowodu, karty pobyty czy prawa jazdy. Od 13 lat Związek Banków Polskich razem z Policją prowadzą akcję mającą zapobiegać wyłudzeniom z użyciem cudzej tożsamości.
Inne z kategorii
Na Solskiego piesi łamią przepisy. Policja łapie, ale tam po prostu brakuje przejścia [WIDEO]
Policjanci z Włocławka zatrzymali 41-latka za posiadanie około 200 gramów amfetaminy
– Celem działań Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest poszerzenie wiedzy na temat zastrzegania w bankach utraconych lub skradzionych dokumentów – tłumaczy komisarz Przemysław Słomski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Co robić, jeśli utraciliśmy dokument? Instrukcja-trzy kroki są omówione na stronie www.dokumentyzastrzezone.pl.
Policja przypomina, że najważniejszy etap to zastrzeżenie dokumenty w banku – dotyczy to nie tylko karty płatniczej!, ale także dowodu, karty pobytu, prawa jazdy czy paszportu, dowodu rejestracyjnego. Można to zrobić w swoi banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (lista banków tutaj).
– Zaledwie w kilka minut nasze dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz firm, dzięki czemu unikniemy wielu przykrych konsekwencji mogących wynikać z utraty dokumentów – podkreśla oficer.