Wydarzenia 29 mar 2017 | Wojciech Bielawa
Fabryka Obrabiarek do Drewna po 150 latach wynosi się z Bydgoszczy

Siedziba Fabryki Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy / fot. Wikipedia

Najstarsze bydgoskie przedsiębiorstwo przenosi się do Niw. Nowe hale produkcyjne zostaną wybudowane w ciągu dwóch lat. Aktualną siedzibę spółki przy ul. Nakielskiej 53 przejmie i wyremontuje Polski Holding Nieruchomości.

Fabryka Obrabiarek do Drewna to najstarsze czynne bydgoskie przedsiębiorstwo, które przy ul. Nakielskiej 53 produkuje maszyny i urządzenia do obróbki i przerobu drewna, a także linie technologiczne dla przemysłu drzewnego. Założona w 1865 roku przez Carla Blumwe firma jest także najstarszym w Polsce przedsiębiorstwem w swojej branży. Po ponad 150 latach działalności, FOD wynosi się z Bydgoszczy.

 

Zabytkowe gmachy się sypią 

- Firma znajduje się na bardzo atrakcyjnej działce o powierzchni blisko 40 tys. mkw. Produkcja odbywa się tylko w budynkach znajdujących przy ulicy Nakielskiej. Pozostałe nieruchomości znajdujące się w głębi działki są przewidziane do rozbiórki. Stan hali produkcyjnej jest zły. W zeszłym roku uszczelniliśmy dach, bo woda podczas opadów lała się na maszyny. Konieczny jest jednak remont dachu, szacunkowo będzie kosztował ok. 3 mln zł – tłumaczy Andrzej Walkowiak, prezes zarządu Fabryki Obrabiarek do Drewna Sp. z o.o.

Przedsiębiorstwa nie stać na remont zabytkowych obiektów, mimo że znajduje się w dobrej kondycji finansowej. - Nie mamy żadnych długów, żadnych kredytów, a finanse wyglądają bardzo dobrze. Nasze grunty są wart ok. 20 mln zł, a maszyny co najmniej 9 mln zł – zapewnia Andrzej Walkowiak. - Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzce – dodaje.

 

BPPT jest za drogi

Fabryka przenosi się do podbydgoskich Niw. - Podjęliśmy współpracę z Polskim Holdingiem Nieruchomości, którego większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Operacja ma polegać na zamianie. Holding oferuje nam tereny w Niwach przy drodze krajowej nr 5, tuż za rogatkami Bydgoszczy. Tam powstanie nasza nowa siedziba. W zamian przekażemy PHN obecną siedzibę naszej spółki. Holding zamierza wyremontować zabytkowe obiekty – tłumaczy prezes Andrzej Walkowiak.

Radni Rady Miasta dopytywali prezesa FOD, czy nie ma możliwości, aby fabryka została w Bydgoszczy i przeniosła się np. do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. - Na ofertę BPPT nas nie stać. Działka w Niwach jest tańsza. Nie mogę skorzystać z oferty trzy razy droższej. To byłby kryminał – tłumaczył. - Cała procedura potrwa około 1,5 – 2 lat – dodaje.

 

Andrzej Walkowiak, prezes zarządu Fabryki Obrabiarek do Drewna
Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący