Muzeum Okręgowe przejęło zbiory Muzeum Farmacji
Kolekcja Muzeum Farmacji to około 8 tysięcy eksponatów związanych z farmacją i medycyną/ fot. Anna Kopeć
W czwartek (27.07), po zakończeniu inwentaryzacji zbiorów, oficjalnie podpisano umowę między Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy a Teresą Wodyńską, reprezentującą Aptekę „Pod Łabędziem” (sp. j. Teresa Wodyńska i Wojciech Plachy), dotyczącą zakupu unikatowej kolekcji zabytków farmaceutycznych i medycznych.
Inne z kategorii
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Przejęcie kolekcji było możliwe dzięki uchwale Rady Miasta Bydgoszczy, która 26 kwietnia zadecydowała o przekazaniu Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego dotacji w wysokości miliona złotych, przeznaczonej na zakup zbiorów bydgoskiego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem”.
Zbiór nie ma sobie równych wśród polskich prywatnych kolekcji związanych z medycyną i farmacją. Jej wartość plasuje się w ścisłej czołówce muzeów farmaceutycznych w Polsce. Przejęcie muzealiów przez Muzeum Okręgowe stanowi doskonałą i niepowtarzalną okazję do zachowania dziedzictwa kulturowego miasta, Polski i Europy oraz pozwoli na znaczące poszerzenie oferty bydgoskiego muzeum. Działanie, na które się zdecydowano, pozwoli uratować liczącą ponad 8 tysięcy pozycji wyjątkową kolekcję i umożliwi jej dalszą prezentację zwiedzającym.
Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” znajduje się na bydgoskim Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O opowiadającym historię techniki i związanych z nią ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój przemysłowej Bydgoszczy. Podjęte przez Muzeum Okregowe działania adaptacyjne spowodują chwilowe wyłączenie obiektu z oferty turystycznej. Od września mają się odbywać zajęcia edukacyjne.