Wydarzenia 16 mar 2017 | Magdalena Liczkowska
Obchody 36. rocznicy Bydgoskiego Marca już w niedzielę

Od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski rozpoczną się uroczystości rocznicowe dotyczące wydarzeń Bydgoskiego Marca – Chcemy nadać tym obchodom odpowiedni wymiar – mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

W programie znajdą się m. in. okolicznościowe przemówienia i występy artystyczne. Organizatorzy zapraszają także na premierę filmu Bydgoszcz The Wall Show. Polska droga do wolności opowiadającego historię przez pryzmat losów małego chłopca.

 

Wojewoda zwraca szczególną uwagę na współpracę podczas organizowania obchodów i brak rozdźwięku między poszczególnymi instytucjami – Bardzo się cieszę, że w tym roku uroczystości odbędą się w porozumieniu, pracowaliśmy nad tym przez kilka ostatnich tygodni – mówi Bogdanowicz.

 

Rangę wydarzeń, które rozegrały się w naszym mieście w marcu 1981, podkreśla także Edyta Cisewska, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy. – Instytut Pamięci Narodowej jest od lat zaangażowany w wydarzenia bydgoskie, które miały charakter nie tylko lokalny, ale ogólnopolski. O ich randze może świadczyć chociażby fakt, że na stałe weszły do podręczników historii - mówi Cisewska.

 

Co z budynkiem przy Dworcowej 87?

 

Kamienica, w której rozegrały się kluczowe dla Bydgoskiego Marca wydarzenia, obecnie jest w opłakanym stanie. Czy to się zmieni? – To nie jest prosta sprawa, istnieje także problem własnościowy. Uczestnicy wydarzeń bydgoskich, a także ich potomkowie i przyjaciele czynią starania o to, żeby z tym obiektem coś się wydarzyło. Wiemy też, że senator Rulewski podejmuje takie działania. Zastanawialiśmy się, czy nie przysłonić tego obiektu na czas organizacji uroczystości, ale zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Są marzenia i plany utworzenia muzeum, miejsca pamięci, ale jest to uzależnione od woli wielu stron – wyjaśnia wojewoda.

 

W spotkaniu dotyczącym obchodów 36. rocznicy Bydgoskiego Marca wzięli udział przedstawiciele instytucji organizujących tegoroczne uroczystości.

 

Tegoroczne uroczystości są współorganizowane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Delegaturę IPN w Bydgoszczy, Zarządy Regionów Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” oraz Kujawsko-Pomorską Radę Wojewódzką NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

 

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI  – NIEDZIELA 19 MARCA

 

godz. 11.45 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981

(budynek przy ul.Dworcowej 87)

 

godz. 12.00 Przemarsz uczestników uroczystości ulicami Bydgoszczy do kościoła

 

godz. 12.30 Uroczysta msza święta pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej bp Jana Tyrawy

(kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy, pl.Wolności)

 

godz. 13.45 Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981

(Kujawsko–Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, ul.Jagiellońska 3)

 

godz. 14.00 Uroczystość w sali konferencyjnej Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy

 

godz. 16.30 premiera filmu „Bydgoszcz The Wall Show. Polska droga do wolności” w reż. Jarosława Kuropatwińskiego (Kinoteatr Adria, wstęp wolny)

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR