Wydarzenia 25 mar 2017 | Redaktor
„Ogórki” znowu będą wozić bydgoszczan i turystów

Od końca kwietnia bydgoszczanie i odwiedzający nasze miasto turyści znowu będą mogli podróżować zabytkowymi autobusami.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał 3-letnią umowę z Arturem Lemańskim, właścicielem Muzeum Komunikacji w Paterku na obsługę sezonowych linii turystycznych.

Do dyspozycji będą  Jelcz 043, Jelcz 706 RTO . Autobusy te kursowały na regularnych liniach od lat 60.  XX wieku. Zostały wycofane z obsługi w latach 80. Ze względu na charakterystyczny kształt nadwozia nazywane były „ogórkami”.

W pojazdach pojawi się obsługa konduktorska pojazdu, umundurowana zgodnie ze standardami historycznymi obowiązującymi w komunikacji miejskiej w Polsce w latach 50 i 60.  XX wieku. Będzie odpowiadać za prowadzenie w pojazdach sprzedaży biletów jednorazowych, ich kontrolę, umieszczanie broszur informacyjnych oraz udzielanie pasażerom dodatkowych informacji. 

Autobusy kursować będą na dwóch trasach. Linia turystyczna nr 100 pojedzie  na trasie Stary Rynek – Myślęcinek, natomiast linia turystyczna nr 102 - Stary Rynek – Exploseum. Przystanek początkowy zlokalizowany zostanie na Starym Rynku.

Koszt funkcjonowania zabytkowej komunikacji autobusowej przez najbliższe 3 lata wyniesie blisko pół miliona złotych. Będzie ona uzupełniana również przez turystyczne linie tramwajowe. W pierwszy kurs zabytkowe autobusy wyjadą 29 kwietnia.

Muzeum Komunikacji w Paterku powstało w marcu 2011 roku na bazie kolekcji zabytkowych autobusów Artura Lemańskiego. Znajduje się  w nim 30 autobusów kursujących w latach 70-90. w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, stare fotografie, historie bydgoskiej, nakielskiej komunikacji, stroje kierowców, stare bilety.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor