Wydarzenia 9 wrz 2017 | Redaktor
Pierwsza taka konferencja w Polsce. Ostromecko zaprasza

Pałac w Ostromecku / fot. Wikipedia

Specjaliści z całej Polski zajmujący się instrumentami muzycznymi przyjadą 11 września do Ostromecka. Trzydniowe spotkanie odbędzie się w siedzibie Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Szwalbego.

I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna potrwa od 11 do 13 września. – Jej znaczenie trudno przecenić, bo nigdy wcześniej takiego spotkania w Polsce nie było – mówi prof. Zbigniew J. Przerembski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek rady naukowej konferencji. – Jej celem jest integracja środowiska różnych ludzi i zawodów – stroicieli, muzyków, w tym twórców ludowych, pracowników muzeów, wytwórców instrumentów i wszystkich innych osób zainteresowanych instrumentami muzycznymi – wymienia. – Chodzi nam o uchwycenie współczesnego stanu wiedzy o instrumentach w Polsce, omówienie potrzeb i problemów poszczególnych dyscyplin, wyznaczenie kierunku dalszych badań – dodaje.

Profesor twierdzi, że w Polsce brakuje instrumentologów. Efektem jest wiele błędów np. w muzeach, gdzie instrumenty są źle rozpoznawane i źle opisywane, czy w literaturze, gdy czytamy np. że Mozart grał na pianinie, podczas gdy ono wtedy jeszcze nie istniało. – Potrzebna jest też popularyzacja wiedzy o instrumentach, bo ludzie nie znają nawet tych podstawowych, wykorzystywanych w orkiestrze, nie wspominając już o instrumentach ludowych – mówi profesor.

Konferencję organizują wspólnie: Miejskie Centrum Kultury, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów. Podczas trzydniowego spotkania odbędą się wykłady, prezentacje, dyskusje i koncerty, ze szczególnym uwzględnieniem wykonawstwa na instrumentach historycznych. Zapis wykładów i koncertów zostanie udostępniony potem na stronie największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce – www.instrumenty.edu.pl.

– Spodziewaliśmy się, że temat zainteresuje wiele osób, ale nigdy nie myślelibyśmy, że dostaniemy aż 70 zgłoszeń. Wszystkie były tak ciekawe, że ułożyły nam program konferencji – opowiada Agata Mierzejewska z Instytutu Muzyki i Tańca.

Jednym z gości będzie np. Sławomir Zubrzycki – polski pianista i konstruktor, który zbudował instrument na podstawie szkiców Leonarda da Vinci. – Przedstawi nam proces jego powstawania – od odszukania szkiców, dokumentacji, poprzez problemy z budową, po dźwięki i repertuar. Jego dzieło to skrzyżowanie instrumentu smyczkowego z klawiszowym – opowiada Agata Mierzejewska.

Dlaczego ogólnopolska konferencja odbędzie się akurat w Ostromecku? – Bo tutaj znajduje się jedna z trzech najważniejszych w kraju Kolekcji Zabytkowych Fortepianów – tłumaczy Joanna Gul z Instytutu Muzyki i Tańca.

– W tej kolekcji zgromadzono 60 instrumentów klawiszowych, z których większość nie gra, ale niektóre mogłyby – dodaje Agata Mierzejewska. – Bardzo nas cieszy, że powoli rozwija się idea restaurowania instrumentów z Ostromecka. Jako pierwszy dwa miesiące temu pojechał do podwarszawskiej pracowni fortepian Zygmunta Noskowskiego (polskiego kompozytora, pedagoga i dyrygenta, tworzącego na przełomie XIX i XX wieku – przyp. red.). Będzie można na nim grać, a przy tym posłuchać, jak brzmiał instrument, przy którym na co dzień pracował.

Szczególnym wydarzeniem konferencji będzie pięć koncertów, których program ma ukazać rzeczywistość brzmieniową minionych epok. Do Ostromecka przywiezione zostaną zabytkowe instrumenty. Odbędzie się też premiera kopii fortepianu Waltera z 1795 roku.

Zarówno na koncerty, jak i na konferencję wstęp jest wolny. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor