Wydarzenia 4 wrz 2017 | Magdalena Liczkowska
TehoFest 2017: 15 obiektów pełnych atrakcji i koncert grupy Karbido

Tegoroczny TehoFest odbędzie się pod skrzydłami bohaterów ze znanych filmów przygodowych.

Zwiedzanie wystaw z przewodnikami, warsztaty, plener malarski i koncert grupy Karbido to tylko niektóre elementy bogatego programu tegorocznego TehoFestu. Trzecia edycja imprezy łączącej atrakcje piętnastu obiektów znajdujących się na Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20 upłynie pod hasłem „Bydgoszcz ma skarb”.

Do wspólnej zabawy będą tym razem zachęcać bohaterowie trzech ponadczasowych przygodowych filmów: szalony profesor z „Powrotu do przyszłości” bohaterka filmu „Miłość, szmaragd i krokodyl” oraz sam Indiana Jones. Ci niezwykli poszukiwacze skarbów, pod których skrzydłami odbędzie się festiwal udowodnią, że dziedzictwo przemysłowe naszego miasta to klejnot, który warto odkryć, a TehoFest jest do tego doskonałą okazją.


Pokazanie Bydgoszczy od nieznanej dotychczas strony jest ideą przyświecającą trzem bydgoskim instytucjom (Muzeum Okręgowemu, Miejskiemu Centrum Kultury i Wyższej Szkole Gospodarki), które wystąpiły z inicjatywą ustanowienia przyszłego roku w Bydgoszczy rokiem bydgoskiego dziedzictwa przemysłowego.


– Mamy sformułowane cele i zarys programu. Wiemy, co chcielibyśmy, moglibyśmy i powinniśmy przeprowadzić w przyszłym roku, aby wypromować to dziedzictwo w Bydgoszczy i poza Bydgoszczą. Chodzi nam o wygenerowanie pozytywnego przesłania, bo to dla Bydgoszczy wielka szansa w zakresie rozwoju turystyki – mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.


TehoFest rozpocznie się w sobotę 16 września o godz. 12 w różnych obiektach należących do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Atrakcji nie zabraknie przez cały dzień – będzie okazja do odwiedzenia m.in. Muzeum Fotografii, Introligatorni WiMBP, dawnej Gazowni Miejskiej, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Hali Pomp, Wieży Ciśnień czy Muzeum Mydła i Historii Brudu.


W czasie TehoFestu funkcjonować będzie również Muzeum Farmacji mieszczące się w zamkniętej niedawno Aptece pod Łabędziem. To jedna z niewielu okazji, aby obejrzeć zbiory tego muzeum, ponieważ w związku z ich przejściem pod skrzydła Muzeum Okręgowego, eksponaty nie będą w najbliższym czasie dostępne dla zwiedzających.


Oprócz zbiorów Muzeum Farmacji, Muzeum Okręgowe podczas imprezy zaprezentuje m.in. pokazy filmów – w ramach „Kino na fest” będzie można pod spichrzami zobaczyć np. najnowszą cześć filmu „Noc w muzeum”. Specjalne promocje i konkursy z nagrodami czekają na najmłodszych, którzy odwiedzą muzeum i wezmą udział w prezentacji książeczki o szlaku TeH2O. Odbędzie się plener malarski, a w fotobudce na Wyspie Młyńskiej będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Również na Wyspie Młyńskiej odbędą się rozmaite warsztaty, a przy Europejskim Centrum Pieniądza chętni wybiorą się na wycieczkę po „Wyspie skarbów”. Atrakcje przygotowało również Exploseum – na chętnych czeka podróż do „zakazanej strefę” i wycieczka po III strefie linii produkcji nitrogliceryny.


Finał imprezy odbędzie się o godz. 21 na Wyspie Młyńskiej. Jego głównym punktem będzie występ eksperymentalnej grupy artystycznej Karbido wzbogacony o pokaz mappingu w wykonaniu VJ Group Cube z Ukrainy.


Pełen program imprezy opublikujemy wkrótce.

Magdalena Liczkowska

Magdalena Liczkowska Autor

Redaktor/PR