Wydarzenia 30 sie 2017 | Redaktor
Wiadomo, kto złoży swoje autografy na Długiej

Artysta fotografik Jerzy Riegel, wioślarski duet mistrzyń olimpijskich Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz chirurg prof. Wojciech Zegarski – to laureaci tegorocznej edycji Bydgoskich Autografów.

Tak zdecydowała Kapituła Autografów, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich uczelni publicznych działających na terenie Bydgoszczy, lokalnych mediów oraz bydgoskiego samorządu, a także – po raz pierwszy laureaci ubiegłorocznych Bydgoskich Autografów. Przypomnijmy, w ubiegłym roku swoje podpisy na ul. Długiej odsłonili kajakarska multimedalistka Beata Mikołajczyk i artysta rzeźbiarz Michał Kubiak, autor tabliczek wmurowywanych co roku w Alei Bydgoskich Autografów.

Odsłonięcie podpisów tegorocznych wyróżnionych planowane jest jeszcze we wrześniu, w ramach Święta Ulicy Długiej.

Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy. W 1948 roku rozpoczął pracę w Zakładach Graficznych WSiP w Bydgoszczy. Po trzech latach nauki na Wydziale Poligraficznym nabył kwalifikacje w zawodzie fotochemigrafa. W latach 1962-1972 pracował w drukarni map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W tym czasie  uzyskał dyplom mistrza fotografa reprodukcyjnego. W 1987 roku uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zajmuje się fotografią czarno-białą, ale najbardziej upodobał sobie technikę izohelii – jej twórcą był prof. Witold Romer. Fotografuje przede wszystkim ludzi, pejzaże i architekturę, ale nie nowoczesną – jak sam często podkreśla, bo jego zdaniem „nie ma w niej nutki romantyzmu”. Jego prace prezentowane były na całym świecie, znajdują się w muzeach i zbiorach prywatnych. W tym roku przyznany mu został Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Magdalenie Fularczyk-Kozłowskiej i Natalii Madaj nie da się mówić oddzielnie, dlatego również na ul. Długiej uwiecznione zostaną ich podpisy. Nie są rodowitymi bydgoszczankami – pierwsza pochodzi z Wąbrzeźna, choć wychowała się w Grudziądzu, druga urodziła się w Pile. Jednak to w Bydgoszczy znalazły swoje miejsce i jako zawodniczki Lotto-Bydgostii odnoszą największe sukcesy. To najlepsza kobieca osada w historii polskiego wioślarstwa. Z ostatnich igrzysk w Rio (2016) przywiozły złoty medal. Szykują się już na kolejne igrzyska w Tokio 2020. Fularczyk-Kozłowska dodatkowo ma na swoim koncie brązowy medal olimpijski z Londynu (2012) wywalczony wspólnie z poznanianką Julią Michalską.

Prof. Wojciech Zegarski to wybitny specjalista chirurgii ogólnej oraz onkologicznej. Urodził się 15 kwietnia 1954 roku w Gdyni. W 1973 roku rozpoczął studia w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, które ukończył w 1979 roku uzyskując dyplom lekarza medycyny. Staż podyplomowy rozpoczął 1 października 1979 roku jako stypendysta Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Bydgoszczy i od tego czasu związany jest z naszym miastem. Wychowanek prof. Zygmunta Mackiewicza – w 1980 roku rozpoczął staż specjalizacyjny z zakresu chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń II Wydziału Lekarskiego AMG z siedzibą w Bydgoszczy. W 1983 roku uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej. W 2002 roku wygrał konkurs na stanowisko kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Nowo powstałą klinikę tworzył od podstaw. W 2006 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2013 r. został mianowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na profesora zwyczajnego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor