Zastępca Sekretarza Generalnego NATO dogląda bydgoskich ćwiczeń
Od lewej: generał Denis Mercier, Rose Gotemoeller, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO i generał Steven Shepro / fot. NATO
Ponad tysiąc żołnierzy z 26 krajów uczestniczy w ćwiczeniach CWIX, które odbywają się w bydgoskim JFTC. Te ważne ćwiczenia przyjechała obserwować Rose Gotemoeller, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO.
Inne z kategorii
Tako „Rzeczemy” i poetycko wieczerzamy [ZAPROSZENIE]
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
- Cieszę się, że tutaj jestem. Jestem wdzięczna polskiemu państwu za ciepłe przyjecie i za to, że wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań wobec sojuszu – zaznaczyła na wstępie czwartkowej wizyty Rose Gotemoeller, Zastępca Sekretarza Generalnego NATO. To najwyższy rangą przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego, który kiedykolwiek odwiedził bydgoski ośrodek. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych towarzyszyli jej inni wysocy rangą przedstawiciele: generał Steven Shepro, Zastępca Przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO i generał Denis Mercier, Naczelny Sojuszniczy Dowódca do Spraw Transformacji.
Ćwiczenia CWIX (Ćwiczenia Koalicyjnej Interoperacyjności Bojowej) rozpoczęły się w bydgoskim JTFC 12 czerwca i potrwają do przyszłego czwartku (29.06). W naszym mieście odbywają się już po raz szósty. Żołnierze zdecydowaną większość szkolenia spędzają przed ekranami komputerów. – Ćwiczenie CWIX to szczególne wydarzenie. Jest okazją do przetestowania nowych technologii. Mimo, że ćwiczenia odbywają się głównie przed ekranami komputerów, w oparciu o symulacje, to wyniki i wnioski mają wielką wartość w rzeczywistości – tłumaczył Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
- Tysiąc żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w Bydgoszczy to tylko ułamek, ponieważ wiele innych osób, w tym samym czasie, w innych lokalizacjach na całym świecie bierze udział w CWIX – podkreślił generał Denis Mercier. - To nie są zwykłe ćwiczenia. Testujemy różne scenariusze zagrożeń, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Głównym przekazem płynącym z Bydgoszczy jest to, że razem jesteśmy bardzo silni – dodał.
W tym roku podczas ćwiczeń duży nacisk położono na zagrożenia cybernetyczne. - Jesteśmy w Bydgoszczy po to, aby nauczyć się jeszcze skuteczniej odpierać ataki cybernetyczne. To nasz kolejny ważny priorytet. Kluczową kwestią jest wzmocnienie naszej płynności na zagrożenia cybernetyczne i odporności na tego typu ataki – tłumaczyła Rose Gottemoeller. – Dzisiejszy dzień, to dla nas także okazja, żeby przyjrzeć się dokładniej temu, czym zajmuje się NATO i poprawić swoją efektywność w kilkunastu kluczowych kwestiach. Ćwiczenie CWIX pozwala nam na przećwiczenie nowych koncepcji i możliwości. Musimy być pewni, że dysponujemy najlepszą wiedzą strategiczną – dodała.