Wydarzenia 28 lip 2017 | Redaktor
Zlot Motocykli w BorachTucholskich z historią w tle

Fot. Materiały organizatorów

Przez cały weekend potrwa na Terenie Borów Tucholskich I Zlot Motocykli BMW R35. Jego uczestnicy upamiętnią żołnierzy 34. Pułku Piechoty, którzy w kampanii wrześniowej bronili naszej ojczyzny.

Zlot rozpoczął się w czwartek (27 lipca) w ośrodku wypoczynkowym Stanica Wodna PTTK w Gostycynie  i potrwa do niedzieli (30 lipca). - Dokładnie 80 lat temu monachijska fabryka BMW wypuściła na rynek kultowy motocykl, nazywany przez użytkowników swojsko „Osiołkiem”. Zlot jest doskonałą okazją do zgłębienia historii i sekretów tej maszyny – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy zlotu odwiedzą m.in. Tucholę, Fojutowo, Pólko koło Koronowa. Na rynku w Tucholi około godz. 11.30 w piątek odbędzie się pokaz motocykli.  

W sobotę odwiedzą też miejsce bitwy 34. Pułku Piechoty z 1939 roku i mogiłę żołnierzy, która znajduje się na przykościelnym cmentarzu w Pruszczu. W miejscu bitwy odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica, a wcześniej (o godz. 18.00)  w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pruszczu odprawiona zostanie msza św.

- 34. Pułk Piechoty brał udział w walkach w 1919 oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Święto pułkowe obchodził 8 maja w rocznicę bitwy pod Rzeczycą i zwycięstwa nad Dnieprem w 1920 r. Stacjonował w Białej Podlaskiej. W 1939 w trakcie kampanii wrześniowej walczył w składzie 9. Dywizji Piechoty. Sztandar tego pułku – jako jednego z nielicznych – Józef Piłsudski udekorował krzyżem Virtuti Militari – przypominają organizatorzy imprezy.

Program zlotu – gdansk.ipn.gov.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor