Wydarzenia 17 lis 2017 | Andrzej Pawełczak
Zmieniło się na lepsze: politycy PiS z regionu oceniają dwa lata pracy rządu

Dwa lata pracy rządu to były dobre lata dla Polski - oceniają politycy PiS z regionu

– To były dwa dobre dla Polski lata. Postawiliśmy na rozwój, rodzinę i bezpieczeństwo – mówi wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano półmetek pracy rządu.

Za sukcesy uznano, między innymi,  realizację programu Rodzina 500+, obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie programu darmowych leków dla osób starszych, obniżenie bezrobocia, reformę oświaty, podwyższenie płacy minimalnej.

- Gospodarka się rozwija – powiedział  Mikołaj Bogdanowicz. - Przewidywany wzrost PKB w tym roku, według prognoz, to jest przeszło 4 procent. To jest naprawdę bardzo duży sukces.

Jak stwierdziła wiceminister edukacji, Marzenna Drab, rząd PiS zwrócił uwagę na polską rodzinę. Dotyczy to przede wszystkim programu Rodzina 500+. W województwie kujawsko-pomorskim 225 tysięcy dzieci skorzystało z tego programu. Średnio rodzina otrzymało 13 498 złotych. -  Jest to program, który przede wszystkim przywrócił podmiotowość polskiej rodzinie. Przywrócił stabilność, poczucie bezpieczeństwa nie tylko tego ekonomicznego – dodała Marzenna Drab.

Więcej pieniędzy przeznaczono także na służbę zdrowia, kulturę i sport. Rządowa pomoc trafi do szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy – największa -  365 milionów złotych do „Biziela”. – Jest to wielki sukces wpisanie tej inwestycji do programu wieloletniego – powiedział poseł Tomasz Latos.  

Pieniądze na zakup nowej aparatury medycznej trafić mają też do pozostałych bydgoskich szpitali. Dotacja rządu pozwolić ma również na wyposażenie ponad 450 gabinetów profilaktyki zdrowotnej w regionie.

Tomasz Latos przypomniał także m.in. o dofinansowaniu dla Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej oraz o wsparciu finansowym budowy nowej Astorii.

Odniósł się również do krytyki ze strony opozycji. – Opozycja ma oczywiście prawo do krytyki, sam byłem w opozycji, więc mam tego świadomość. Apeluję jednak, skoro musicie krytykować, to róbcie to mądrze. Nie mówcie przeciw faktom. Nie mówcie, że coś, co się udało i są na to twarde dane, że się nie udaje – mówił.

Politycy PiS zapewnili też, że wybudowa zostanie trasa S-10 z Bydgoszczy do Torunia. – Nie wyobrażam sobie jako wojewoda, żeby ten odcinek S-10 nie został zrealizowany w najbliższym czasie. Do czerwca 2018 roku przygotowywany jest STEŚ. Prowadzimy rozmowy na najwyższych szczeblach, żeby jak najszybciej przygotować przetarg na budowę tej drogi – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.