145 respiratorów trafi dla szpitali w regionie
Centrum Pulmonologii/ fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Nowe respiratory zostaną przekazane 22 szpitalom w regionie, a aparatura do mechanicznej wentylacji płuc sfinansowana zostanie placówkom, które zgłosiły na nią zapotrzebowanie. Wszystko w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego.
Inne z kategorii
Rzeka pieniędzy płynie z ZUS w ramach programu „Aktywny rodzic”
Terytorialsi doskonalą sztukę walki w mieście – intensywny kurs WOT [ZDJĘCIA]
– Tak jak się spodziewaliśmy, jesień i zniesienie części obostrzeń spowodowały wzrost liczby zakażeń i zachorowań na Covid-19 – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Sfinansowane przez samorząd województwa respiratory kupują lub już kupiły zarówno duże szpitale specjalistyczne, w tym Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, jak i placówki powiatowe. Z satysfakcją przyjmujemy powrót do zasady szpitali jednoimiennych w rządowej strategii walki z epidemią – dodaje.
Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny szpital zakaźny dla chorych z COVID-19, przyjmie rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego). Trafi tam 13 respiratorów. Do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy – 49. Do Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy – 11, a do bydgoskiego Szpitala Miejskiego i włocławskiego Szpitala Popiełuszki po 10.
Milionowy segment pakietu antykryzysowego
– Na wart 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach, a także zakupy testów przesiewowych dla białego personelu – przekazuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
W sumie, w ramach pakietu antykryzysowego, przekazano 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje, pracownię tomografii komputerowej (w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy), 145 respiratorów, 11 ambulansów, 50 defibrylatorów, 3 miliony rękawic jednorazowych, 650 tysięcy masek, ćwierć miliona fartuchów jednorazowych oraz 18 tys. testów przesiewowych.
Ratująca życie aparatura medyczna i niezbędny sprzęt (m.in. karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry i aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem, urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej) przekazano różnym szpitalom w województwie.
Pakiet antykryzysowy, wart 910 milionów złotych, to samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
źródło: Urząd Marszałkowski