AKTUALNE 5 paź 2020 | mk
Bydgoszcz dobrze, Nowa Sól – znakomicie. Koniec rowerowych zmagań

Akcję podsumowano podczas konferencji prasowej 5 października w ratuszu/fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Puchar Rowerowej Stolicy Polski zostaje w Nowej Soli – miasto po raz drugi zwyciężyło w rywalizacji, pokonując 43 miejscowości. Bydgoszcz, razem z okolicznymi gminami, uplasowała się na dziewiątym miejscu.

Już po raz drugi Bydgoszcz zorganizowała Rowerową Stolicę Polski, rywaliację miast opartą o aplikację. Do zabawy włączyło się więcej miejscowości, niż rok temu, ale zwycięzca pozostał ten sam.

– Wygraliśmy po raz drugi i nie planujemy się zatrzymywać. Rowerowa Stolica Polski to nie tylko rywalizacja między miastami czy mieszkańcami. Wartością dodaną tego projektu jest integracja mieszkańców

– mówi prezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

Druga na podium jest Biała Podlaska. To stąd pochodzi rowerzysta, który w 30 dni przejechał najwięcej kilometrów – aż siedem tysięcy. Trzecie miejsce zajęło Gniezno.

Nagrody dla miast i dla rekordzistów

Trzy najbardziej „rowerowe” miasta dostaną nagrody: stacje naprawy ufundowane przez firmę Ibombo. Nienagrodzeni zyskują wskazówki związane z rowerowymi trasami. – Każde z miast biorących udział w projekcie otrzymuje mapę ciepła, dzięki temu, widać gdzie mieszkańcy najchętniej wybierają się na rowerowe wycieczki – tłumaczy bydgoski ratusz.

Nagrody przewidziano nie tylko dla najlepszych miast, ale także dla najakatywniejszych amatorów dwóch kółek. Niespodzianki dla nich ufundowały Fale Loki Koki.

Prezydenci zwycięskich miast w briefingu uczestniczyli online/fot. UMB

Do zabawy włączyło się 16 tysięcy osób. Podczas 200 tysięcy treningów wykręcono 3,6 mln kilometrów!

Bydgoszcz z dobrym wynikiem

Akcja ma promować rower jako zdrowy, ekologiczny i mający niewiele ograniczeń środek transportu. – Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad smogowy o 134 tony! - wyliczają w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. – Kolejna edycja zabawy już w przyszłym roku, ale aplikacja działa przez cały rok i zachęca do 18 różnych aktywności – dodają.

Nasze miasto przystąpiło do zabawy razem z gminami zrzeszonymi w ramach Metropolii Bydgoszcz (liczba przejechanych kilometrów dzielona była przez liczbę mieszkańców). Udało się wykręcić 800 tys. kilometrów, co dało Bydgoszczy dziewiątą lokatę. - Kilkuset rowerzystów z najlepszymi wynikami otrzyma gadżety Aktywnej Bydgoszczy – informuje Urząd Miasta.Przed rokiem, przy 22 rywalach, uplasowaliśmy się na miejscu siódmym.

Zabawa trwała miesiąc, od 1 do 30 września. W ramach wspólnego kręcenia kilometrów Bydgoska Masa Krytyczna w każdą niedzielę organizowała dla mieszkańców wycieczki do miejscowości w regionie.  

Na podstawie: Urząd Miasta Bydgoszczy

 

mk Autor