AKTUALNE 10 mar 2021 | mk
Miasto ogłasza konkurs na mural o Bydgoskim Marcu

Malowidła ma ozdobić ścianę budynku przy ul. Jagiellońskiej 38/fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

W tym przypada 40. rocznica tzw. prowokacji bydgoskiej – która doprowadziła do jednego z największych strajków w okresie PRL. Wydarzenia ma upamiętnić mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Jagiellońskiej 38. Prace konkursowe można zgłaszać do końca kwietnia.

Konkurs na zaprojektowanie i wykonanie muralu nawiązującego do wydarzeń z 19 marca 1981 jest częścią miejskich obchodów rocznicy Bydgoskiego Marca. W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni artyści, którzy poświadczą fotografiami swój dotychczasowy dorobek z zakresie tworzenia murali. Projekt – maksymalnie trzy – mogą zgłaszać twórcy indywidualni albo zespoły autorskie.

Projekt(y) z dopiskiem „Mural na 40. Rocznicę Bydgoskiego Marca’81” należy dostarczyć mailowo na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl lub osobiście do biura Plastyka Miasta (ul. Sielanka 8a), najpóźniej do 30 kwietnia.

Zwycięzcę wyłoni Komisja Konkursowa, na czele której stanął prof. Maciej Świtała z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jury zasiądą również: zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, uczestnicy Bydgoskiego Marca, działacze Solidarności: Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk, przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta prof. Dariusz Markowski, przedstawiciele: Zakładu Wzornictwa UTP – Romuald Fajtanowski, Zespołu Szkół Plastycznych – Bogdan Kuraś, plastyk miasta Marek Iwiński, menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk.

Zwycięzca otrzyma do 25 tysięcy złotych na wykonanie muralu i nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych. Czas na realizację projektu będzie miał od 20 maja do 30 lipca bieżącego roku.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy są dostępne na oficjalnej stronie miasta: bydgoszcz.pl.

Konferencja na temat obchodów rocznicy odbyła się 9 marca/fot. UMB

Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Bydgoskiego Marca’81. Na cały rok rozplanowano okolicznościowe wydarzenia. Szczegółowy program obchodów jest dostępny tutaj.

Marzec, który na stałe wpisał się do kalendarza bydgoszczan [HISTORIA]

Rolniczy protest na Dworcowej. Władze grały na zwłokę [HISTORIA]

mk Autor