Międzynarodowe sympozjum naukowo-edukacyjne "Smartfon. Wyzwanie naszych czasów"
mat. organizatora
Międzynarodowe Sympozjum Naukowo edukacyjne „Smartfon. Wyzwanie naszych czasów”, jest kontynuacją corocznych, cieszących się dużym zainteresowaniem sympozjów poświęconych roli mediów i technologii w życiu społecznym, a w szczególności w wychowaniu młodzieży. Gościem specjalnym jest profesor Manfred Spitzer, światowej sławy niemiecki psychiatra i neurobiolog. Sympozjum odbędzie się 3 i 4 marca (piątek, sobota) w Auli Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Młodzi ludzie spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów ponad dwa razy więcej czasu niż w szkole. Skutkami są zakłócenia rozwoju mowy, problemy z nauką i koncentracją, stres, depresja i narastająca gotowość do stosowania przemocy fizycznej. Konferencja, poprzez dobór prelegentów będących uznanymi autorytetami w dziedzinie pedagogiki, psychologii, medycyny i mediów, ma przyczynić się do upowszechnienia świadomości tych problemów, a także wiedzy o sposobach przeciwdziałania im.
Pierwszy dzień konferencji - piątek (3 marca) będzie miał program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów, podczas gdy dzień drugi - Sobota (4 marca) – charakter naukowy, adresowany do dorosłych odbiorców, w szczególności wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców. Zaproszeni mówcy, prof. Manfred Spitzer, Bogna Białecka, Michał Talaga i Małgorzata Więczkowska, przedstawią często niedostrzegane w życiu codziennym zagrożenia związane z korzystaniem z technologii. Wiedza ta pomoże młodzieży mądrze wykorzystywać zdobycze techniki i unikać związanych z nimi problemów.
Głównym założeniem tego sympozjum jest uświadomienie młodzieży oraz osobom dorosłym (wychowawcom, nauczycielom, rodzicom, samorządowcom) zagrożeń wynikających z nieumiejętnego i nadmiernego korzystania z gadżetów elektronicznych oraz zapobieganie im. Warto zaznaczyć, ze problem ten nie dotyczy wyłącznie młodych ludzi.
Program:
Piątek (3 marca) - program edukacyjny dla młodzieży
- 9.00-9.30 - Otwarcie sympozjum
- 9.30-11.15 - Ryzyko i niebezpieczeństwo smartfonów dla zdrowia młodych ludzi – prelegent prof. Manfred Spitzer
- 11.20-12.50 - Prawo Jazdy Smartfonem - Bogna Białecka
- 13.00- 13.30 - Przerwa
- 13.35-14.35 - Organizacja pracy w życiu szkolnym - Michał Talaga
Sobota (4 marca) program naukowy dla wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców
- 9.30-10.00 - Otwarcie sympozjum
- 10.00-10.45 - Smartfonowi rodzice, smartfonowe dzieci - statystyki korzystania z mediów i co z tego wynika? - Małgorzata Więczkowska
- 10.50-12.40 - Dziesięć lat cyfrowej demencji - o aktualnym stanie wiedzy - prof. Manfred Spitzer
- 12.40-13.15 - Przerwa
- 13.15-14.45 - Psychologia internetu - co wciąga Twoje dziecko i co można z tym zrobić? - Bogna Białecka
- 14.50-15.35 - Metody realizacji osiągania celów w oparciu o doświadczenie świata biznesu - Michał Talaga
Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie