Panele fotowoltaiczne na miejskich budynkach
fot. UMB
Z zainstalowanej na dachu nowej Astorii największej elektrowni fotowoltaicznej, ruszy w najbliższych dniach produkcja prądu. Pozwoli to na roczną ponad 120 MWh produkcję energii elektrycznej. Wśród 11 wytypowanych budynków, są obiekty sportowe, żłobki i szkoły.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Na czwartkowym (18 marca) briefingu, który odbył się na dachu Astorii, przekazano informacje o kolejnych inwestycjach w odnawialne źródła energii, na które udało się pozyskać dofinansowanie unijne. Miasto do tej pory zainstalowało ponad 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych na miejskich budynkach.
- Już za chwilę darmowy prąd ze słońca popłynie do kolejnego budynku użyteczności publicznej. Tym razem to największa elektrownia fotowoltaiczna na Astorii – mówił Michał Sztybel, zastępca prezydenta. – Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, aby na miejskich budynkach i przy nowych inwestycjach uwzględniać możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych. Chodzi nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także te ekologiczne.
Miasto Bydgoszcz uzyskało dofinansowanie unijne na poziomie 50% na kolejne instalacje fotowoltaiczne. Wartość realizacji całego pakietu szacuje się na 1,6 mln zł. Panele fotowoltaiczne pojawią się na obiektach sportowych, żłobkach i szkołach.
Zainstalowane panele fotowoltaiczne będą zaspokajały ok. 30% zapotrzebowania na energię w całym budynku. Planowane uruchomienie tych kilkunastu instalacji o łącznej mocy 300 kW to przełom 2021/2022 roku. Największe z nich, o mocy 50kW znajdą się na stadionie Zawiszy i na Szkole Podstawowej nr 67 w Fordonie.
- Po zamontowaniu tych instalacji, przekroczymy 1 MW mocy zainstalowanej w mieście na budynkach publicznych. Przy realizowaniu tego typu przedsięwzięć zależy nam, aby cały pozyskany prąd był wykorzystywany na potrzeby obiektu, ponieważ są to największe oszczędności. Nowe instalacje będą w pełni zautomatyzowane, niewymagające zaangażowania człowieka – mówił Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią w mieście.
Wytypowane obiekty, na których pojawią się panele fotowoltaiczne:
- Hala Arena, przy ul. Toruńskiej 59 (30 kW)
- Kompleks ZAWISZA, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW)
- Kompleks sportowy, przy ul. Słowiańskiej 7 (9,6kW)
- Żłobek Miejski nr 12, przy ul. Bohaterów Westerplatte 4 (19,2 kW)
- Żłobek Miejski nr 18, przy ul. ul. Brzozowej 28 (20 kW)
- Żłobek Miejski nr 20, przy ul. E. Gierczak 8 (30 kW)
- Żłobek Integracyjny, przy ul. ul. Stawowej 1 (20,4 kW)
- Szkoła Podstawowa nr 67, przy M. Kromera 11 (46,8 kW)
- Zespół Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego, przy ul. Stawowej 41 (24 kW)
- Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, przy ul. Świętej Trójcy 37 (20 kW)
- Szkoła Podstawowa nr 46, przy ul. Kombatantów 2 (21,6 kW)
źródło/zdjęcia: UMB, zmiany red.