Park Witosa po pierwszej części rewitalizacji [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Park Ludowy im. Wincentego Witosa jest już dostępny dla spacerowiczów. W tym etapie rewitalizacji zyskał nowe oświetlenie, zmodernizowano plac zabaw, wyremontowano alejki i zadbano o zieleń.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Jak tłumaczy ratusz, koncepcja zagospodarowania parku zmieniła się w związku z przeprowadzeniem badań archeologicznych. Przed II wojną światową w tym mieścił się ewangelicki cmentarz. Prace poprzedzające rewitalizację pozwoliły ustalić, że nadal znajdują się tu ludzkie szczątki – szacunki mówią o nawet 80 tysiącach pochowanych tu osób. Szczątki części z nich zostały ekshumowane i spoczęły w mogile na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej, większość jednak w tym miejscu pozostanie.
Z szacunku dla zmarłych zrezygnowano więc z wprowadzenia nowych elementów „rozrywkowych”. Park ma być miejscem wypoczynku, wyciszenia i pamięci. Pozostawiono jednak – modernizując go – plac zabaw. Powstały wzniesienia do wspinania i tunel. W części rekreacyjnej parku znajdują się także m.in. piaskownica, trampoliny oraz bujaki na sprężynie.
fot. Anna Kopeć
W ramach rewitalizacji większość alejek została wyłożona kamienną kostką, pozostałe zyskały nawierzchnie mineralne. Zamontowano nowe oświetlenie i kamery miejskiego monitoringu. Ustawiono ławki z drewnianymi siedziskami i metalowymi oparciami, nowe kosze na śmieci i tablice informacyjne.
fot. Anna Kopeć
Zainwestowano również w zieleń: zasadzono 140 nowych drzew, przeważnie grabów, 11 kasztanowców białych, brzozy, głogi, czeremchy. Pojawiły się ponad cztery tysiące nowych krzewów, a także byliny, pnącza, powstała dedykowana motylom łąka kwietna, zadbano o trawniki. Zamontowano także budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy.
Przy ul. Jagiellońskiej powstał także fotoplastykon.
fot. Anna Kopeć
Łącznie zrewitalizowano obszar o powierzchni 4,1 hektara, bez części centralnej, pustej po zburzeniu muszli koncertowej, i kortów. Koszt inwestycji to osiem milionów złotych, częściowo pokrytych ze środków unijnych.
Jak informuje ratusz, trwa analiza zasad konkursu dotyczącego zagospodarowania centralnej części parku.
fot. Anna Kopeć
Więcej zdjęć w galerii.