Aktualności 21 lis 17:34 | kp
Pełna mobilizacja województwa w walce z pandemią! Rozbudowa szpitali tymczasowych

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku/ fot. 22wszur.pl

W regionie mają działać dwa szpitale tymczasowe dla pacjentów z koronawirusem. Jeden z nich został już uruchomiony – od października Powiatowy Szpital w Radziejowie przyjmuje pierwszych zakażonych pacjentów. Wkrótce tacy pacjenci będą mogli przebywać także w Ciechocinku.

– W naszym regionie zapadły dwie decyzje o utworzeniu szpitali tymczasowych. Pierwsza dotyczy 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku, gdzie jako wojewoda odpowiadam za realizację tego zadania. Druga z decyzji dotyczy szpitala w Radziejowie, gdzie szpital tymczasowy powstaje we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową – wyjaśniał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz na piątkowej (20 listopada) konferencji prasowej. Odbyła się ona w formie zdalnej i była transmitowana na Facebooku Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Według danych z piątku, pacjenci chorzy na COVID-19 zajmowali 1210 łóżek i 122 respiratory. 889 łóżek i 67 respiratorów pozostało w naszym województwie wolnych. Zadaniem tymczasowych szpitali jest powiększenie tej bazy.

fot. Screen z piątkowej (20 listopada) konferencji prasowej

Szpital tymczasowy w Radziejowie

Powiatowy Szpital w Radziejowie jako pierwszy odpowiedział na przekształcenie w szpital jednoimienny, a teraz tymczasowy. Aktualnie placówka przyjmuje pacjentów z koronawirusem. Tym trudniej, jak przyznaje dyrektor szpitala Sebastian Jankiewicz, prowadzić jest trwające na terenie obiektu dalsze prace zwiększające jego potencjał w leczeniu COVID-19.

Ostatecznie w radziejowskim szpitalu będzie dostępnych 205 łóżek wyposażonych w aparaturę tlenową oraz, co ważne, powstanie też laboratorium, gdzie będzie można wykonać testy w kierunku COVID-19. Jankiewicz zaznacza, że dzięki temu nie będzie trzeba tracić czasu na dojazdy np. do Bydgoszczy.

Szpital w Radziejowie dysponuje siedmiotonowym zbiornikiem tlenowym. Kolejne powstaną przy współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. – Na tym etapie prowadzimy działania, aby przyspieszyć sprawy projektowe – powiedział Jarosław Kołtuniak, starosta radziejowski.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku

22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo–Rehabilitacyjny w Ciechocinku, jak tłumaczy wojewoda, został wybrany na szpital tymczasowy ze względu na lokalizację i istniejący już potencjał tego obiektu (więcej na ten temat czytaj tutaj). Bogdanowicz przewiduje, że będzie on gotowy już w najbliższych tygodniach.

– Prace wkraczają w decydującą fazę. W części parteru, w której umieszczone zostaną łóżka respiratorowe, kończymy rozwijanie sieci tlenowej, elektrycznej i teleinformatycznej. Na powierzchni 600 m kw. będziemy montować łóżka respiratorowe, czyli serce tego pomysłu związanego ze szpitalem – przekazuje Jerzy Kowalik, pełnomocnik wojewody ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku.

– Na parterze trwa także przygotowanie miejsca nadzoru nad pacjentami. Będą takie dwa. Tworzymy również izbę przyjęć. Na piętrach, gdzie będą pojedyncze izby, także trwają pracę – dodał pełnomocnik Jerzy Kowalik.

Docelowo w szpitalu ma powstać 250 miejsc, w tym około 60 respiratorowych. Oprócz tego 80 łóżek w pełnym zaopatrzeniu tlenowym, zasilanym z magistrali tlenowej.

Przemyślana inwestycja?

Choć obie placówki będą pełnić funkcję szpitali tymczasowych, to inwestycja w infrastrukturę ma przynieść korzyści także po zażegnaniu pandemii. – Decydując się na lokalizację szpitali tymczasowych w tych miastach, kierowaliśmy się między innymi właśnie trwałością tego projektu, który będzie można wykorzystywać przez długie lata – zaznacza wojewoda. 

– W przypadku Ciechocinka istotna była też dostępność kadry lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. To łącznie ponad tysiąc osób personelu uzdrowiska, które obecnie jest nieczynne, więc można skorzystać z doświadczenia tych pracowników – dodał Bogdanowicz.  

kp Autor