Aktualności 9 maj 2020 | kp
Prototyp respiratora UTP gotowy. Wiceminister nauki z wizytą na uczelni

fot. Anna Kopeć

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy działa w walce z pandemią pracując m.in. nad respiratorem. W związku z jego prezentacją do Bydgoszczy przyjechał wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Wojciech Maksymowicz.

Pomocny dla szpitali, szybki w produkcji, prosty respirator UCM-01 został zaprezentowany na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy w piątek (8 maja). Zespół, którym kieruje rektor UTP, prof. Tomasz Topoliński, przez ok. miesiac pracował nad prototypem. Uczelnia na badania nad respiratorem otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie w kwocie 125 tysięcy złotych. (Pisaliśmy o tym tutaj). Resort od początku był zainteresowany projektem, a w związku z prezentacją, gościem uczelni był wiceminister prof. Wojciech Maksymowicz.

– Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy postanowił włączyć się w walkę z pandemią – mówił prof. Tomasz Topoliński. Uczelnia wyprodukowała ponad 5,5 tysiąca przyłbic oraz adaptery do masek. Jednak najważniejszym osiągnięciem są respiratory, które mogą ratować życie chorych na COVID-19.

Model UCM-01 został skonstruowany przez pracowników Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz inżynierów z firm CIMAT i MEDSEVEN. Zespołem kieruje prof. Tomasz Topoliński, obecny rektor UTP, a konsultantem medycznym jest płk dr n. med. Robert Włodarski, zastępca komendanta 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.

Podczas konferencji doceniono ciężką pracę zespołu. – Nie możemy jako Europa patrzeć tylko, gdzie jest najtańsza siła robocza i szybkie zagraniczne pomysły, musimy liczyć sami na siebie najbardziej – mówił na spotkaniu wiceminister i dodał, że respiratory są teraz bardzo potrzebne - szpitale powinny mieć ich rezerwę.

Prof. Topoliński zapowiedział, że przyszłe wersje urządzenia będę ulepszane.

Płk dr n. med. Robert Włodarski z efektu prac jest zadowolony i przyznaje, że nie były one łatwe. – Mogę się pod naszym respiratorem całkowicie podpisać. Dzisiaj, jako anestezjolog, jestem naprawdę zadowolony z tego naszego końcowego produktu – mówił podczas spotkania. – Tryby wentylacji, o które mi chodziło, zostały tak zaprojektowane, żebyśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo pacjentowi podłączonemu do respiratora oraz aby lekarz, który zajmuje się pacjentem, mógł oddziaływać leczniczo na płuca pacjenta z ciężką patologią płucną. Myślę, że dobrą robotę wykonaliśmy – dodał.

Prezentacja prototypu odbywała się na fantomie - „elektronicznym człowieku”. 

fot. Anna Kopeć

O respiratorach UTP pisaliśmy także tutaj: Respirator stworzony na UTP już oddycha. Czas na kolejne badania oraz Naukowcy z UTP w Bydgoszczy projektują respirator

kp Autor