Aktualności 8 paź 2020 | kp
UTP chce się przekształcić w politechnikę. Nowy rok akademicki, nowe cele

fot. Ryszard Wszołek dla UTP

W środę (7 października) Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki. Uczelnia, która od 70 lat kształci studentów, ma plany na kolejne lata. W przyszłości ma przekształcić się w politechnikę.

Jak mówił prof. dr hab. inż. Marek Adamski, nowy rektor UTP, ten rok akademicki jest szczególny z trzech powodów. Pierwszy – uczelnia obchodzi swoje 70-lecie. Drugi – trwa pandemia. Trzeci – jest to rok otwierający nową kadencję.

W tym roku uczelnia stawia na rozwój współpracy z innymi uczelniami, zarówno regionalnymi, jak i międzynarodowymi. Kontynuowane będą także działania inwestycyjne mające na celu rozwój bazy naukowodydaktycznej oraz konsolidację uczelni w fordońskim campusie. – Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji i wytężonej pracy dla przyszłości Uniwersytetu – mówił rektor UTP.

Uniwersytet czy politechnika?

– Musimy położyć szczególny nacisk na osiągnięcie jak najlepszych wyników w trwającym procesie ewaluacji, co będzie miało istotny wpływ na dalsze losy uczelni. Chciałbym, aby najbliższe miesiące były także czasem debaty na temat możliwości przekształcenia Uniwersytetu w Politechnikę – zdradza profesor Adamski.

Dr hab. inż. Bogdan Ligaj, prorektor ds. nauki i ewaluacji dodał, że w związku z tym, celem uczelni jest osiągnięcie możliwe jak najlepszych wyników w poszczególnych dyscyplinach naukowych.

„Niestraszny nam hybrydowy tryb nauczania”

W tym roku akademickim Uniwersytet kształcić będzie prawie 5 tysięcy studentów na 34 kierunkach. W ofercie edukacyjnej pojawiły się także dwa nowe kierunki – automatyka i elektronika.

– Ten rok jest szczególny ze względu na pandemię, w związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić kształcenie w sposób mieszany, czyli tzw. hybrydowy – mówiła dr hab. inż. Małgorzata Gotowska prof. uczelni, prorektor ds. kształcenie i spraw studenckich UTP. – Po kolei każdy wydział będzie prowadził zajęcia w sposób tradycyjny z przewagą oczywiście zajęć w sposób zdalny – dodała.

Zdalny sposób prowadzenia zajęć obowiązywał na polskich uczelniach od marca. W związku z tym, według profesor Gotowskiej, uczelnia nabrała już trochę doświadczenia, ale na tym nie poprzestaje. – Cały czas poprawiamy naszą jakość kształcenia poprzez szkolenie naszych wykładowców, ale również i studentów – zaznaczyła. – Mamy nadzieje, że nadchodzący rok, nadchodzący semestr, zakończy się powodzeniem i da nam możliwość kształcenia w sposób tradycyjny w semestrze letnim.

Jubileusz 70-lecia

Historia uczelni sięga 1951 roku. – UTP powstało z Wyższej Szkoły Inżynierskiej, przekształcało się przez Akademię Techniczno-Rolniczą, po Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy – wspomina prof. dr hab. inż. Marek Adamski.

Z okazji jubileuszu do obiegu trafi specjalnie przygotowany znaczek i karta pocztowa. Uroczysta gala odbędzie się w czerwcu.

fot. Ryszard Wszołek dla UTP

Czytaj także: Rektor UTP do studentów: Uniwersytetu nie da się zamknąć w komunikatorze czy aplikacji

źródło: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

kp Autor