Aktualności 1 paź 2020 | kp
Rektor UTP do studentów: Uniwersytetu nie da się zamknąć w komunikatorze czy aplikacji

fot. UTP

Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prof. dr hab. inż. Marek Adamski, w liście video wyjaśnił studentom, jak w nowym roku akademickim będzie funkcjonowała uczelnia. Nawiązał także do 70-lecia istnienia placówki.

– Rozpoczynający się rok akademicki przypada na wyjątkowy okres. Trwająca epidemia pokazuje, jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje inżynierów, rozwoju nauki, wiedzy i technologii. Jednocześnie stawia przed uczelnią nowe wyzwania związane nie tylko z zachowaniem ciągłości kształcenia czy badań naukowych, ale przede wszystkim z troską o bezpieczeństwo wspólnot akademickich – mówił rektor w liście otwartym do studentów, w pierwszy dzień obchodów 70-lecia uczelni (1 października).

Prof. dr hab. inż. Marek Adamski zaznaczył, że najbliższy semestr zdominowany będzie przez nauczanie zdalne. Zajęcia stacjonarne odbywać się będą dla uczniów pierwszych roczników (rozpoczynających kształcenie na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia). – Chcemy stworzyć im odpowiednie bezpieczne warunki do poznania uniwersytetu, wykładowców, koleżanek i kolegów z roku – podkreśla rektor.

Technologia nie zastąpi murów uczelni?

– Wyrażam przekonanie, że uniwersytetu nie da się zamknąć w internetowym komunikatorze czy aplikacji na smartfonie. Niemniej w tym szczególnym czasie zachęcam państwa do wykorzystania technologii nie tylko na potrzeby dydaktyki czy spraw administracyjnych – mówił Marek Adamski.

Profesor wymienił kilka przykładów, gdzie technologia może okazać się przydatna. – Zachęcam do tworzenia wspólnoty akademickiej poprzez zdalne konwersacje, grupy dyskusyjne, prezentacje projektów badawczych, zainteresowań, pasji i osiągnięć. Liczę na państwa pomysły i kreatywność w tym zakresie oraz zapewniam o wsparciu dla tego typu inicjatyw.

Okrągła rocznica. 70-lecie istnienia Uniwersytetu

Bydgoska uczelnia kształci studentów od siedmiu dekad. W środę (7 października) o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2020/2021. Będzie ona wstępem do obchodów 70-lecia istnienia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ze względu na pandemię, spotkanie odbędzie się online. Transmisja z wydarzenia dostępna będzie na kanale YouTube UTP oraz na stronie uczelni.

Wideo z listem otwartym jest dostępne na YouTubie uczelni.

W bieżącym roku , na 34 kierunkach oferowanych przez UTP, kształcić się będzie blisko pięć tysięcy studentów. 1600 z nich dopiero zaczyna naukę na bydgoskiej uczelni. Najchętniej wybierane kierunki to zoofizjoterapia, informatyka stosowana, budownictwo, finanse i rachunkowość czy architektura. Nowością w ofercie jest automatyka i elektronika.

Żacy będą uczyć się przede wszystkim zdalnie - wyjątkiem są studenci pierwszego roku studiów stacjonarnych. 

Na podstawie: UTP

kp Autor