Aktualności 18 wrz 14:17 | mk
W Bydgoszczy odbędzie się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych

Konferencja prasowa na temat uroczystości odbyła się w piątek 17 września/fot. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Uroczystości pogrzebowe żołnierzy, których szczątki odnaleźli specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej, rozpoczną się w niedzielę (26 września) w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy (al. Ossolińskich 2). Po Mszy świętej zostaną pochowani w nowo wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

Pierwsze ekshumacje na Cemntarzu Komunalnym (ul. Kcyńska 51) prowadzono w kwietniu 2017 roku. To właśnie tutaj zostali potajemnie pochowani żołnierze podziemia niepodległościowego z lat 1945-1953.

26 września z honorami pochowani zostaną żołnierze Armii Krajowej Tadeusza Ośko, Ludwik Augustyniak i Florian Dutkiewicz, straceni w więzieniu w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich w 1946 roku.

Instytut Pamięci Narodowej planuje również pochowanie zidentyfikowanego w ostatnim czasie Zbigniewa Rostka,  dowódcy młodzieżowej organizacji niepodległościowej, oraz osoby oznaczonej jako „N.N”, której identyfikacja nie została jeszcze zakończona.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 września w bydgoskiej Bazylice, o godz. 11.00. Msza święta będzie koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa seniora Wiesława Meringa. – Zaplanowaliśmy to w taki sposób, aby jak najwięcej osób chętnych mogło uczestniczyć w tej uroczystości. Bazylika to obiekt bardzo duży, mieści około tysiąca osób. Przed kościołem ustawiony będzie także telebim i odpowiednie trybuny, a więc jesteśmy przygotowani na to, że tych osób może być więcej – mówił w piątek (17 września) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Data pogrzebu jest symboliczna. To wigilia rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data nie jest tragiczna, lecz chwalebna. To data wielkości polskiego narodu i polskiego społeczeństwa, nawiązująca do tego, co udało się w Polsce mimo tragedii – podkreślił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

W przeddzień uroczystości (25 września) w godz. 17.00–21.00 odbędzie jest czuwanie przy trumnach, w Auli św. Krzyża w budynku Bazyliki.

śp. st. sierż. Ludwik Augustyniak ps. Cygan”, „Gustek” (1898–1946) – powstaniec wielkopolski, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej;

śp. st. sierż. Florian Dutkiewicz ps. „Jawor”, „Wiktor” (1900–1946) – powstaniec wielkopolski, żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej;

śp. ppor. Tadeusz Ośko ps. „Sęp” (1913–1946) – żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej;

śp. Zbigniew Rostek (1930–1952) – wywiadowca, dowódca młodzieżowej organizacji niepodległościowej.

Poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN; uroczystości pogrzebowe z inicjatywy IPN, wspólnie z Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, organizuje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz ograniczenia w ruchu drogowym w obrębie cmentarza, po Mszy św. organizator przewiduje przejazd na cmentarzautokarami. Zgłoszenia grup zorganizowanych, pocztów sztandarowych, potwierdzenie udziału w uroczystościach należy przesyłać na adres: njaworska@bydgoszcz.uw.gov.pl lub kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. 52 34 97 482.

Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Czytaj także:

IPN rozpoczął ekshumacje na „bydgoskiej Łączce”

Na Bydgoskiej Łączce odkryto kolejne szczątki żołnierzy

Widzę ich na cmentarzu, ale myślę o ich pięknym życiu (na podstawie wykładu dr Alicji Paczoskiej-Hauke z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN)

mk Autor